XIII Święto Dziękczynienia

Parafia: Warszawa. Opatrzności Bożej w Wilanowie
W pierwszą niedzielę czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy obchodzić XIII Święto Dziękczynienia, którego hasłem w tym roku są słowa: „Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata”

To ustanowione przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza święto, które po raz pierwszy było obchodzone w 2008 r., jest celebrowane nie tylko w naszej archidiecezji, lecz także w całej Polsce.

W tym trudnym dla wielu z nas czasie, pandemia Covid-19 uniemożliwiła odbycie corocznej pielgrzymki z placu marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem tysięcy wiernych, którą tradycyjnie rozpoczynały się obchody Święta Dziękczynienia.

Niestety wymogi sanitarne nie pozwalają na uruchomienie Miasteczka dla Dzieci, które każdego roku było ogromną atrakcją dla najmłodszych, a prócz zabawy niosło w sobie konkretny duchowy przekaz. Nie będzie także koncertu. Organizatorzy proszą, aby “osoby, które będą uczestniczyły we wspólnej modlitwie w Świątyni Opatrzności Bożej zachowały określony rygorami sanitarnymi dystans oraz zakrycie ust i nosa maseczkami”.

Z pokorą i ufnością zawierzajmy ten czas i Święto Dziękczynienia Opatrzności Bożej, ufając, że Pan Bóg wyprowadzi dobro również z dotykających nas ograniczeń, poczucia zawiedzenia i niepewności.

To dobro już się objawia w okazywanej wzajemnie życzliwości, bezinteresownej pomocy innym, wolontariacie, zaangażowaniu w sprawy Kościoła, codziennych modlitwach w intencji lekarzy i pielęgniarek niosących pomoc ofiarom pandemii.

Podziękujmy za nie podczas Mszy św. odprawianych w Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej. Zawierzajmy Opatrzności Bożej nasze dziś, naszych bliskich, Kościół i Ojczyznę – piszą w zaproszeniu organizatorzy z Centrum Opatrzności Bożej

 

PLAN ŚWIĘTA DZIĘKCZYNIENIA
8.00-8.40
Wirtualna pielgrzymka z „Różańcem świętych – nie jesteś sam”

Nadamy w internecie transmisję wirtualnej pielgrzymki z modlitwą „Różaniec świętych – nie jesteś sam” prowadzonej przez ks. proboszcza Tadeusza Aleksandrowicza. Zachęcamy do włączenia się w modlitewną wspólnotę. W trakcie odmawiania części chwalebnej różańca przypomnimy poprzednie pielgrzymki – pokaz zdjęć z lat 2010-2019 ilustrujących wprowadzanie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii polskich świętych i błogosławionych, udział wiernych i różnorodnych grup z całej Polski oraz inne wydarzenia towarzyszące obchodom.

9.00-10.00
Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego
Transmisja w Polsat News

10.30-11.30
Msza św. z udziałem dzieci
Transmisja Polsat Rodzina

12.00-13.00
Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego
Transmisja TVP Polonia

15.00-16.00
Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św.

19.00
Msza św.

20.00-20.30
Modlitwa uwielbienia

20.30-21.20
Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem ks. Tadeusza Aleksandrowicza, kustosza powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej

21.40
Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Litania do Najświętszego Serca Jezusa

21.37
Wspólne śpiewanie Barki

Tradycyjnie święto zakończymy wspólnym wykonaniem ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – tym razem śpiewanej w naszych domach, skąd będziemy się łączyć za pośrednictwem platformy wideokonferencji.

Wszystkie Msze św. tego dnia będą odprawiane w intencjach dziękczynienia za doświadczenie przez nas i naszych bliskich obecności Chrystusa w trudnym czasie pandemii oraz za dobro, które Opatrzność Boża wyprowadzi z tych doświadczeń. Podczas Eucharystii będziemy prosić także o ustanie zagrożenia, uzdrowienie chorych, za wszystkie służby i wolontariuszy oraz za zmarłych.

We wszystkich wydarzeniach Święta Dziękczynienia będzie można uczestniczyć online na parafialnej stronie internetowej.

Osoby, które chcą wziąć udział we wspólnym śpiewaniu Barki lub w wirtualnej pielgrzymce, proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego pod adresami:

www.centrumopatrznosci.pl/barka
www.centrumopatrznosci.pl/pielgrzymka

Termin zgłoszeń mija 5 czerwca.

Wszyscy uczestnicy otrzymają e-mailem link do platformy Zoom, który umożliwi im udział w tych wydarzeniach.