Zbliża się Rok św. Stanisława Kostki. Obchody rozpoczną się już 1 stycznia

Episkopat Polski ogłosił, że rok 2018 będzie w Kościele w Polsce Rokiem św. Stanisława Kostki ♦ Biskup płocki: Życie św. Stanisława Kostki, naszego diecezjanina, było całkowicie poświęcone Bogu ♦ Św. Stanisław Kostka pochodził z Rostkowa w diecezji płockiej
List pasterski Episkopatu Polski, jego zebranie plenarne w Płocku i Msza św. z udziałem kard. Stanisława Dziwisza w Rostkowie znajdują się w programie obchodów Roku św. Stanisława Kostki, który rozpocznie się 1 stycznia 2018 roku w diecezji płockiej z okazji 450. rocznicy jego śmierci.

Szczegółowy program wydarzeń ogólnopolskich i lokalnych przedstawiono w piątek podczas konferencji prasowej w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. „Życie św. Stanisława Kostki, naszego diecezjanina, było całkowicie poświęcone Bogu” – podkreślił biskup płocki Piotr Libera.

W tym roku przypada 450. rocznica śmierci św. Stanisława Kostki (1550-1568), pochodzącego z Rostkowa w diecezji płockiej. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyraziła zgodę, aby ponownie stał się on głównym patronem diecezji płockiej, a Episkopat Polski ogłosił, że rok 2018 będzie w całym Kościele w Polsce Rokiem św. Stanisława Kostki.

„Św. Stanisław Kostka wiódł krótkie, ale aktywne życie, całkowicie oddane Panu Bogu, związane z Mazowszem Północnym. Opatrznościowo złożyło się, że będziemy przypominać postać tego patrona dzieci i młodzieży w roku, w którym odbędzie się pierwszy w historii Synod Biskupów, poświęcony ludziom młodym” – zaznaczył bp Libera.

Zapowiedział także główne uroczystości tego roku w diecezji: 19 sierpnia w Rostkowie z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Płocku w dniach 25-26 września, jak również wydanie przez Pocztę Polską znaczka upamiętniającego św. Stanisława Kostkę.

Bp Libera wskazał też na związki Roku św. Stanisława Kostki z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 r. Zaznaczył, że Święty był patronem całej Korony Polskiej, przypisuje mu się wstawiennictwo podczas bitwy pod Chocimiem, a w sprawie jego wyniesienia na ołtarze interweniowało dwóch królów, czego dowody zachowały się w archiwach watykańskich.

Z kolei bp Mirosław Milewski, który przewodniczy diecezjalnemu komitetowi organizacyjnego Roku św. Stanisława Kostki, zaprosił wiernych do inauguracji roku 6 stycznia, podczas Orszaków Trzech Króli oraz jego zakończenia w Niedzielę Chrystusa Króla.

Ks. dr Jarosław Kamiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Płockiej zapowiedział, że diecezja pragnie „odkurzyć historię” 18-letniego życia tego Świętego, ukazać aktualność pozostawionego przez tego „Bożego buntownika” przesłania, zachęcającego do Franciszkowego „wstania z kanapy”.

Promował też hasztag #kostka450 w mediach społecznościowych, opowiedział o licznych materiałach duszpasterskich, dostępnych dla wiernych i księży oraz o spotach, które będą poświęcone Patronowi roku.

Natomiast ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży i moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie zaprosił młodzież do udziału w rekolekcjach ignacjańskich „Szkoła kontaktu z Bogiem”, prowadzonych przez jezuitów – członkiem tego zakonu był św. Stanisław Kostka. „Zależy nam na solidnej formacji młodego człowieka” – przekonywał duszpasterz.

Rok św. Stanisława Kostki w mediach społecznościowych promować będzie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: „Na Facebooku funkcjonuje już strona Kostka 450, niebawem założymy konto na Twitterze i Instagramie, współpracujemy też z Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA. Mamy w planach rekolekcje internetowe, akcję modlitwy różańcowej za wychowawców i nauczycieli, ale też rajd rowerowy z różnych miejsc w diecezji, który zakończy się w Rostkowie. Obchody tego roku są dla nas bardzo ważne, ponieważ jest to nasz Patron, a w 2018 roku świętujemy swoje 25-lecie” – zapowiedziała Anna Błazińska.

Szczegółowy program obchodów Roku św. Stanisława Kostki w diecezji płockiej znajduje się na stronie internetowej: www.diecezjaplocka.pl.

***

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 października 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza w diecezji płockiej. Został ochrzczony w kościele św. Wojciecha w Przasnyszu. Jest m.in. patronem Polski, diecezji płockiej, ministrantów oraz dzieci i młodzieży. Był synem kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem został wysłany na naukę do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 r. ciężko zachorował. W nocy miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię św. Miał też drugą wizję, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Rano wstał zupełnie zdrowy.

Stanisław pragnął wstąpić do zakonu jezuitów, ale nie uzyskał pozwolenia rodziców. W sierpniu 1567 r. pieszo, w przebraniu, uciekł z Wiednia. W pogoń za nim ruszył jego brat Paweł. Stanisław dotarł do Dylingi w Bawarii (około 650 km) i zgłosił się do Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie Franciszek Borgiasz przyjął go 28 października 1567 r. do nowicjatu. Mając 18 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 r. nagle zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie. Na jego pogrzeb przybyły tłumy. Od 1983 roku organizowana jest doroczna pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa i Przasnysza.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski rok 2018 będzie w Kościele w Polsce Rokiem św. Stanisława Kostki.

KAI