Wiadomości

75. rocznica zrzucenia bomby na Hiroszimę. Japonia modli się o pokój

Co roku od 6 do 15 sierpnia w Japonii trwają modlitwy o pokój. Daty tej inicjatywy nie są przypadkowe. 6 sierpnia w 1945 roku na Hiroszimę i Nagasaki zrzucono bombę atomową, a 15 sierpnia to dzień kapitulacji Japonii.

Zakaz publicznego sprawowania Mszy św. dla byłego proboszcza z Tylawy

Decyzją Stolicy Apostolskiej były proboszcz parafii w Tylawie na Podkarpaciu, ks. Michał M., otrzymał zakaz publicznego sprawowania Mszy świętej. 16 lat temu został skazany za molestowanie seksualne dzieci.

Watykan przypomina, że nie wolno zmieniać formuły Chrztu

Wszelkie zmiany formuły Chrztu świętego są sprzeczne z nauczeniem Kościoła, a sakrament ten udzielany z użyciem słów: „My ciebie chrzcimy, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” nie jest ważny i musi być powtórzony – podkreśla w opublikowanym dziś dokumencie Kongregacja Nauki Wiary.

Przewodniczący Episkopatu: Nie da się uleczyć państwa bez moralności i dojrzałości w polityce

– Służebny charakter władzy zobowiązuje do przestrzegania zasad moralności w sprawowaniu rządów – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny i nowo zaprzysiężonego Prezydenta RP, odprawionej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Bp Milewski: młodzi nie wrócą do Kościoła, jeśli nie odzyska on wiarygodności

O sytuacji w kościołach po zniesieniu limitu wiernych, braku w nich młodych oraz obecności głosu duchownych w mediach mówił w rozmowie z Michałem Kłosowskim w poranku Siódma9 bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. – Nie pozyskamy ich, niezależnie od metod, jeżeli Kościół w Polsce nie odzyska wiarygodności – mówił.

Pielgrzymowanie inne, ale cel ten sam. Coraz więcej pątkników na Jasnej Górze

Sztafetowo, rodzinnie, w małych grupach, tak rekolekcje w drodze odprawiają uczestnicy tegorocznych pielgrzymek pieszych. Przybywają też rowerzyści i biegacze, nawet ci z odległych miejscowości jak np. z Bytowa i Tarnobrzega. Wszyscy zmuszeni są wprowadzać konieczne zmiany związane z epidemią, ale nie rezygnują ze spotkania z Jasnogórską Matką.

Film “Klecha” może zostać polskim kandydatem do Oscara

Film “Klecha” został zgłoszony w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Obraz w reżyserii Jana Gwizdały opowiada historię ks. Romana Kotlarza, męczennika radomskiego protestu z 1976 roku, który był inwigilowany, a następnie zmarł na skutek pobicia przez “nieznanych sprawców”.

“To czas wypływania na głębię, aby łowić z Chrystusem”. Kard. Nycz do pielgrzymów

Pierwsze dni sierpnia co roku były w Kościele “czasem wypływania na głębię, czyli łowienia z Chrystusem”. – To był czas pielgrzymek, na których jest modlitwa, refleksja, okazja do pomagania braciom, a więc wszystko, co mówią te słowa – mówił kard. Nycz do uczestników duchowej 40. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Nie piesze, ale duchowe. Co zaplanowały warszawskie pielgrzymki?

Konferencje, wspólne Msze święte i Apele Jasnogórskie, to wszystko czeka na warszawskich pątników podczas duchowego pielgrzymowania. Sprawdźcie gdzie i kiedy można się zapisać oraz jak w tym roku wygląda program akademickiej i paulińskiej pielgrzymki, które co roku wyruszały z Warszawy na Jasną Górę

Ks. Szewczyk: Bejrut przypomina dziś centrum Aleppo

– Cios wczorajszej eksplozji sprawia, że centrum Bejrutu do złudzenia przypomina dziś centrum Aleppo. W Liban uderza cios za ciosem i trudno wyobrazić sobie, jak Libańczycy patrzą dziś w przyszłość – mówi ks. Przemysław Szewczyk, prezes stowarzyszenia Dom Wschodni, który przebywa obecnie w Bejrucie.