ŚDM: organizatorzy podsumowali Dni w Diecezjach

Ponad 130 tys. z 134 krajów wzięło udział w Dniach w Diecezjach poprzedzających wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży. W poniedziałek w Krakowie dokonano oceny minionego tygodnia.

Rzeczniczka Komitetu Organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula podkreśliła, że Dni w Diecezjach były okazją do ożywienia Kościoła lokalnego, który w osobie biskupów, kapłanów i młodzieży wspólnie przez trzy lata przygotowywał organizację Światowych Dni Młodzieży.

Rzeczniczka podała także najnowsze statystyki Dni w Diecezjach organizowanych przez 43 diecezje. Wzięło w nich ponad 130 tys. młodych z całego świata, którym pomagało 40 tys. wolontariuszy. Do przyjęcia pielgrzymów zgłosiło się ponad 258 tys. rodzin. Przez 30 miesięcy diecezje przygotowywały program, który w jak najciekawszy sposób zaprezentował walory polskich regionów.

Jak podkreślił bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, przygotowania do Dni w Diecezjach, jak i sam pobyt pielgrzymów były czasem odkrywania tego, kim jesteśmy jako Polacy i chrześcijanie. – To wyjątkowe doświadczenie wiary, wspólnoty Kościoła, ale to także promocja Polski i okazja do ciekawych spotkań – powiedział biskup.

Brazylijczyk Victor Cysne ze wspólnoty Shalom Community podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że czas Dni w Diecezjach były okazją do poznania fenomenu, jakim jest polskie zaangażowanie w życie Kościoła, czego owocem była ogromna aktywność rodzin w przyjęciu uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Pierwszym punktem programu Dni w Diecezjach było przywitanie grup w parafiach. Pielgrzymi ciepło przyjmowani byli przez mieszkańców miast. Na Pomorzu kościoły, które przyjmowały zagranicznych gości, oznaczone były flagami państw pochodzenia grup. W wielu miastach powitanie pielgrzymów było świętem dla wszystkich mieszkańców.

Stolica powitała pielgrzymów koncertem na placu Piłsudskiego, gdzie powstała specjalnie zaprojektowana wielka, wielopoziomowa scena. Wystąpiło na niej kilkuset artystów z wielu krajów. Wśród polskich wykonawców na scenie pojawiły się wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Muniek Staszczyk, Natalia Szroeder, Zbigniew Wodecki, Piotr Kupicha, Janusz Radek, Piotr Cugowski oraz Sound ‘n’ Grace. Na scenie pojawiła się orkiestra i chór pod batutą Piotra Rubika, który zaprezentował swoje największe przeboje.

Niezwykłe widowisko zorganizowała nie tylko Warszawa. We Wrocławiu czterdziestotysięczny tłum pielgrzymów, wolontariuszy i mieszkańców Dolnego Śląska uczestniczył w koncercie nana Stadionie Miejskim, gdzie odbył się koncert „Singing Europe”. W jego trakcie trzytysięczny chór zaśpiewał najbardziej znane utwory z wielu krajów Europy. Do śpiewu uczestników koncertu zaprosiła także siostra Cristina Scuccia, zakonnica która wygrała „The Voice of Italy”.

– Zapełniliśmy po brzegi trybuny stadionu, pielgrzymi aktywnie włączyli się w ten koncert animując tłum zgromadzony na trybunach – opowiedziała Aleksandra Cach z wrocławskiego centrum diecezjalnego ŚDM.

W Roku Miłosierdzia szczególnym tematem Dni w Diecezjach było właśnie Boże Miłosierdzie. Po raz pierwszy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zaproszeni byli nie tylko do uczestnictwa w przygotowanym dla nich programie artystycznym, kulturalnym, modlitewnym, czy integracyjnym, ale zaangażowani byli w czynienie konkretnych uczynków miłosierdzia.

Pielgrzymi chcieli pozostawić Polakom pamiątkę po swoim pobycie w diecezjach. Uczestnicy Dni w Diecezjach w diecezji płockiej spotkali się w podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Przasnyszu oraz chorymi przebywającymi w płońskim hospicjum, natomiast goście archidiecezji częstochowskiej na głównym placu Zawiercia zjedli z potrzebującymi podwieczorek. W Lublinie grupy wzięli udział w spotkaniach z seniorami, podopiecznymi domów opieki i więźniami lubelskiego aresztu. Tam też przeprowadzona została akcja oddawania krwi. Posługę w hospicjum i domu dziecka podjęli pielgrzymi w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

W remont domu pomocy społecznej zaangażowali się goście w archidiecezji gnieźnieńskiej, a w odnowienie ośrodka MONAR – w diecezji ełckiej.

Z Bożym Miłosierdziem związane były organizowane w wielu diecezjach pielgrzymki. W Łodzi blisko 1,5 tys. młodych ludzi przeszło szlakiem świętej Faustyny, biorąc udział „Drodze Miłosierdzia”, która prowadzi z dawnego Parku Wenecja do łódzkiej archikatedry. Tę drogę przed laty pokonała Helena Kowalska, która tu w Łodzi po raz pierwszy, usłyszała słowa Chrystusa do niej skierowane. Przy każdej ze stacji, obok krótkich rozważań zaczerpniętych z Dzienniczka siostry Faustyny i niezwykle przejmującej muzyki medytacyjnej, uczestnicy „Drogi Miłosierdzia” byli świadkami scenek pantomimy, związanej z krzyżem.

Wyjątkowości pielgrzymowania na Jasną Górę, które jest jednym z charakterystycznych rysów polskiej pobożności, doświadczyli uczestnicy Dni w Diecezjach na terenie arch. częstochowskiej, katowickiej, łódzkiej i diec. sosnowieckiej. 25 kilometrów z Przeprośnej Górki przeszło ponad 700 młodych Francuzów. Pielgrzymkę odbywają też młodzi zza naszej wschodniej granicy.

Jak podkreśliła Dorota Abdelmoula Dni w Diecezjach były także czasem nawiązywania niezwykłych, międzynarodowych relacji. – Kiedy przyszedł czas pożegnania, na twarzach zagranicznych gości pojawił się smutek, a w oczach łzy – powiedziała Aleksandra Cach, która w Wrocławiu przyjmowała swoich rówieśników.

Dni w Diecezji zakończyły się w niedzielę 24 lipca. W poniedziałek młodzi wyruszyli do Krakowa, by uczestniczyć w wydarzeniach centralnych Światowych Dni Młodzieży.

KAI