Papież zabierze migrantów do Włoch. Watykan uzgadnia szczegóły z władzami Cypru

Watykan dokonuje obecnie uzgodnień z władzami cypryjskimi w kwestii przewiezienia migrantów z Cypru do Włoch – powiedział agencji Associated Press rzecznik rządu w Nikozji, Marios Pelekanos.

Pelekanos zastrzegł, że nie ma jeszcze żadnych szczegółów dotyczących liczby migrantów, którzy opuszczą wyspę, ani logistyki ich podróży, ponieważ papież zaraz po swojej wizycie na Cyprze uda się do Grecji. Natomiast rzecznik Watykanu nie udzielił odpowiedzi na pytanie o ewentualny transfer migrantów.

Pięć lat temu papież zabrał z wyspy Lesbos 12 muzułmanów

Według biura prasowego linii lotniczych ITA samolot Airbus 320, który przywiezie Franciszka i delegację z Rzymu do Nikozji 2 grudnia, nie będzie leciał do Grecji na drugim etapie podróży. Może to sugerować, że ewentualny transfer migrantów z Cypru do Rzymu może się odbyć bez papieża na pokładzie. Już w 2016 roku papież wracając z wyspy Lesbos, gdzie znajduje się duży obóz dla migrantów, zabrał ze sobą dwanaścioro syryjskich muzułmanów.

Władze cypryjskie naciskają również na Unię Europejską, aby przenieść pewną liczbę osób, które ubiegają się o azyl, do innych krajów członkowskich. Zabiegają również o zawarcie umów z krajami trzecimi w celu przyjęcia z powrotem ich obywateli, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

Prawie 40 proc. więcej migrantów w porównaniu z ubiegłym rokiem

Władze twierdzą, że tylko w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2021 roku liczba przybyłych migrantów wzrosła o 38 proc. w porównaniu z całym rokiem. Z 10.868 nowo przybyłych osób, 9.270 nielegalnie przekroczyło strefę buforową kontrolowaną przez ONZ z Tureckiej Republiki Cypru Północnego, gdzie 99 proc. mieszkańców wyznaje islam, aby szukać azylu na uznawanym przez wspólnotę międzynarodową południu (zdominowanym przez wyznawców prawosławia).

Osoby ubiegające się o azyl stanowią 4 ludności populacji Republiki Cypryjskiej – czterokrotnie więcej niż średnia w innych państwach UE znajdujących się na pierwszej linii frontu.

Migranci twierdzą, że warunki w obozie dla uchodźców, znajdującym się na obrzeżach cypryjskiej stolicy Nikozji, pogarszają się, ponieważ obecnie mieści się tam prawie dwa razy więcej osób niż wynosi jego maksymalna pojemność – 1200 osób.

kh/KAI/Stacja7