Kościół w Hiszpanii zapłacił wysokie odszkodowania za przestępstwa seksualne duchownych

Kościół katolicki w Hiszpanii wypłacił z tytułu odszkodowań ofiarom przestępstw seksualnych, popełnionych przez jego członków, co najmniej 2 mln euro. Dziennik “El País” ocenia, że sprawy, w których skazani zostali ludzie Kościoła, dotyczyły księży diecezjalnych, członków zgromadzeń zakonnych i świeckich pracowników instytucji kościelnych.

Według stołecznej gazety, która prowadzi własne śledztwo w tej sprawie, od 2001 zarzuty popełnienia tych przestępstw postawiono 220 ludziom hiszpańskiego Kościoła, a udział w nich potwierdzono w przypadku 173 osób. Dziennik zaznaczył, że tylko w 2020 z tytułu odszkodowań dla 25 rodzin dzieci napastowanych w katalońskich szkołach prowadzonych przez zakon marystów zasądzona suma odszkodowania wyniosła 353 tys. euro.

945 ofiar przemocy na tle seksualnym

Dziennikarze gazety potwierdzili, że jedną z pierwszych kar orzeczonych w XXI w. w sprawach wykorzystywania seksualnego nałożono na jezuitów z Salamanki. Proces dotyczył napastowania, jakiego doświadczył w dekadzie lat 80. jeden z uczniów szkoły prowadzonej przez ten zakon.

Z szacunków “El País” wynika, że dotychczasowa liczba ofiar w sprawach potwierdzonych w toku dotychczasowych śledztw wynosi 945.

kw/KAI/Stacja7