Franciszek zakończył wizytę na Słowacji. „Noszę was wszystkich w moim sercu”

Papież Franciszek zakończył wizytę na Słowacji. Z międzynarodowego lotniska im. M.R. Štefánika w Bratysławie samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A320 odleciał do Rzymu o godz. 13.47. W dniach 12-15 września Ojciec Święty odwiedził Bratysławę, Preszów, Koszyce i Šaštin (Szasztin). Była to 34. zagraniczna podróż apostolska papieża Bergoglio.

Na lotnisku papieża żegnali m. in. pani prezydent Zuzana Čaputova, premier słowackiego rządu Eduard Heger oraz przewodniczący parlamentu Boris Kollar a także słowaccy biskupi.

Tradycyjnie w czasie lotu odbędzie się rozmowa papieża z towarzyszącymi mu dziennikarzami. Papieski samolot wylądował na rzymskim lotnisku Ciampino około godziny 15:30.

Za pośrednictwem Twittera Ojciec Święty wyraził wdzięczność Bogu i ludziom za swoją podróż apostolską do Budapesztu i na Słowację. „Dziękuję Bogu, że pozwolił mi odbyć tę Podróż Apostolską. Jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy wspomagali ją na różne sposoby, zwłaszcza modlitwą. Noszę was wszystkich w moim sercu” – napisał Franciszek na Twitterze.

Na wizytę papieża na Słowacji w dniach 12-15 września złożyły się: Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Šaštínie z udziałem ponad 50 tys. wiernych, bizantyjska Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma w Preszowie z udziałem 30 tys. wiernych, spotkania z Ekumeniczną Radą Kościołów, przedstawicielami życia społecznego i politycznego, duchowieństwem, Żydami w Bratysławie, spotkania z Romami i młodzieżą w Koszycach oraz odwiedziny ośrodka dla bezdomnych w Bratysławie.

Wcześniej, 12 września papież złożył siedmiogodzinna wizytę w stolicy Węgier, Budapeszcie, gdzie odprawił Mszę św. na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

ag/KAI/Stacja7