Franciszek ochrzcił szesnaścioro dzieci. “Rodzice powinni strzec ich tożsamości chrześcijańskiej”

Papież udzielił w Kaplicy Sykstyńskiej sakramentu chrztu dzieciom pracowników instytucji Stolicy Apostolskiej. "To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci"- mówił Franciszek do rodziców i chrzestnych.

W homilii papież nawiązał do słów hymnu liturgicznego, mówiącego, że lud Izraela wstępował do Jordanu bosymi stopami i z ogołoconą duszą. Jest to dusza, która pragnęła być wykąpana przez Boga, nie posiadała żadnego bogactwa, dusza potrzebująca Boga.

Te dzieci dzisiaj przychodzą tu także z ogołoconą duszą, aby otrzymać usprawiedliwienie Boga, moc Jezusa, siłę by iść w życiu naprzód, aby otrzymać tożsamość chrześcijańską. Wasze dzieci otrzymują dzisiaj tożsamość chrześcijańską, a wy rodzice i rodzice chrzestni musicie strzec tej tożsamości. To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci. Jest to dzieło na całe życie, ale będziecie to czynić z pomocą światła, które dzisiaj otrzymają. To jest przesłanie dnia dzisiejszego: strzeżcie chrześcijańskiej tożsamości waszych dzieci – powiedział Franciszek.

Papież zachęcił rodziców, aby dzieci, które przyjmą chrzest czuły się swobodnie i nawet gdyby zaczęły płakać nie trzeba uciszać ich na siłę.

Jan Paweł II zapoczątkował ten zwyczaj

Zwyczaj chrzczenia dzieci pracowników Stolicy Apostolskiej i instytucji watykańskich został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 11 stycznia 1981 r. podczas mszy św. sprawowanej w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego.

W 1983 roku papież Polak po raz pierwszy udzielał dzieciom chrztu w murach Kaplicy Sykstyńskiej. To miejsce, któremu poświęcił swój ostatni poemat.

W Kaplicy Sykstyńskiej odbywają się konklawe, na którym kardynałowie wybierają kolejnego następcę św. Piotra.

W ubiegłym roku, wyjątkowo, z powodu pandemii papież nie udzielił chrztu dzieciom.

kh, KAI/Stacja7