Franciszek o malejącej liczbie urodzeń: to nowa forma ubóstwa, która mnie przeraża

"Piękno rodziny wielodzietnej grozi tym, że stanie się utopią, marzeniem, które trudno zrealizować. Jest to nowa forma ubóstwa, która mnie przeraża" – napisał papież w orędziu do uczestników Kongresu Rodzin, który odbywa się w Rzymie.

“Włochy, Europa i Zachód czynią swoją przyszłość uboższą” – napisał papież. Problem malejącego przyrostu naturalnego nie trafia na pierwsze strony gazet, ale jest bardzo ważny dla przyszłego funkcjonowania społeczeństwa.

Wiele kobiet i mężczyzn ma trudności z założeniem rodziny – na przykład z powodów ekonomicznych. Papież nazywa to “egzystencjalną peryferyjnością Zachodu”.

“Nowa forma ubóstwa”

“Piękno rodziny wielodzietnej grozi tym, że stanie się utopią, marzeniem, które trudno zrealizować. Jest to nowa forma ubóstwa, która mnie przeraża” – napisał papież.

Polityka nie może “złożyć broni” w obliczu tego zjawiska – ostrzegł Franciszek, który w czasie swojego pontyfikatu zorganizował już dwa synody biskupów na temat małżeństwa i rodziny.

“Czas na konkrety”

“Wszystko może się zmienić, jeśli odłożymy na bok interesy i ideologie i będziemy współpracować na wszystkich szczeblach: instytucje, media, kultura, gospodarka, sfera społeczna” – napisał.

Wskazał, że nawet sportowcy czy pisarze powinni przyłączyć się do próby “przywrócenia nadziei na życie”. “Wszyscy znają liczby i prognozy – teraz nadszedł czas na konkrety i udzielenie realnych odpowiedzi rodzinom i młodym ludziom” – stwierdził Franciszek.

kh, KAI/Stacja7