Franciszek niespodziewanie pojawił się na konferencji w Watykanie

Papież Franciszek przyszedł dziś niespodziewanie na obrady Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, obradującej w Watykanie na temat solidarności gospodarczej. W spotkaniu uczestniczyli ministrowie z różnych krajów oraz dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Udział w Konferencji wziął udział także Martin Guzman, minister gospodarki Argentyny, który mówił m.in. o kryzysie zadłużenia w tym kraju.

Z filmów nakręconych spontanicznie przez dziennikarzy obserwujących konferencję wynika, że przybycie papieża rzeczywiście zaskoczyło uczestników obrad. Po krótki przywitaniu dołączył do nich zajmując jedno z miejsc. Poproszono go także o krótkie przemówienie.

Franciszek wykorzystał tę okazję, by przypomnieć swój powtarzany kilkakrotnie apel do rządów państw, aby walczyły z nierównościami ekonomicznymi w swoich krajach. – Problemy nierówności globalnych można rozwiązać, ponieważ świat jest wystarczająco bogaty w zasoby. Brakuje jednak woli i konkretnych działań aby zmienić priorytety, aby naruszyć status quo – upominał delegatów.

Za wystąpienie podziękowała mu Kristalina Georgiewa, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego. “Ogromnie dziękuję Ojcu Świętemu za dołączenie do naszego dialogu i za inspirujące słowa. W pełni podzielamy twoją wizję, że globalna gospodarka musi być bardziej integracyjna, bardziej braterska i powinna troszczyć się o nasz wspólny dom, naszą planetę!” – napisała na Twitterze.

ad/Stacja7