Ekologia na papieskich uniwersytetach. Uczelnie realizują postulat z encykliki “Laudato sii”

Od nowego roku akademickiego na uniwersytetach papieskich w Rzymie będzie wykładana ekologia ♦ 7 uczelni wypracowało wspólny 5-letni program, który przedstawili papieżowi ♦ Franciszek w encyklice "Laudato sii" zachęcał do "wychowywania do przymierza  między ludzkością a środowiskiem"

Od nowego roku akademickiego na uniwersytetach papieskich w Rzymie będzie wykładana ekologia. Jest to realizacja postulatu, jaki Franciszek zawarł w encyklice “Laudato sii”, w której zachęcał do “wychowywania do przymierza  między ludzkością a środowiskiem”. Według niego stanowi ono „wyzwanie edukacyjne”, a jego programy powinny „skutecznie pomóc wzrastać w solidarności, odpowiedzialności i trosce opartej na współczuciu”.

Papieskie uczelnie w Wiecznym Mieście, których jest siedem, wypracowały wspólny pięcioletni program, który przedstawili papieżowi 22 czerwca tego roku profesor Prem Xalxo i kard. Telesphore P. Toppo. Przewiduje on sześć tzw. modułów – tyle samo, ile jest rozdziałów ekologicznej encykliki Franciszka – proponujących odpowiedzi na szereg zagadnień i pytań, np. “Co dzieje się w naszym wspólnym domu?” (koordynator prof. Joshtrom Isaac Kureethadam z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego), “Ewangelia Stworzenia” (prof. Prem Xalxo z papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego) czy „Ludzkie źródła kryzysu ekologicznego” (prof. Giulia Lombardi z Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum).

Cykl adresowany jest nie tylko do studentów papieskich uczelni w Rzymie, ale do wszystkich zainteresowanych ekologią – duchownych i świeckich.

KAI