Wiadomości: Watykan

Franciszek: nie zaniedbujmy modlitwy, ponieważ otwiera nas na spotkanie z Bogiem

“Modlitwa jest sposobem na to, by pozwolić Bogu działać w nas, by pojąć to, co chce nam On przekazać nawet w najtrudniejszych sytuacjach” – mówił papież Franciszek w święto Chrztu Pańskiego przed modlitwą Anioł Pański.

Franciszek ochrzcił szesnaścioro dzieci. “Rodzice powinni strzec ich tożsamości chrześcijańskiej”

Papież udzielił w Kaplicy Sykstyńskiej sakramentu chrztu dzieciom pracowników instytucji Stolicy Apostolskiej. “To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci”- mówił Franciszek do rodziców i chrzestnych.

Franciszek przyjął na audiencji marszałka Senatu RP. Wiemy, o czym rozmawiali

Papież przyjął 8 stycznia na audiencji marszałka Senatu RP Tomasza Grodzkiego z małżonką oraz osobami towarzyszącymi – poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Po spotkaniu polityk przekazał dziennikarzom, jakie tematy zostały poruszone podczas spotkania.

Franciszek: bez pokory serca nie można oddawać czci Bogu

„Jeśli nie porzucimy naszych roszczeń, naszych próżności, naszej zawziętości, naszego dążenia do bycia pierwszymi, może przydarzy nam się czcić kogoś lub coś w życiu, ale nie będzie to Pan! Jeśli natomiast porzucimy nasze roszczenia do samowystarczalności, jeśli uczynimy siebie małymi wewnętrznie, wtedy na nowo odkryjemy cud adoracji Jezusa. Ponieważ adoracja wymaga pokory serca” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Papież: Jak Magowie pragnijmy, szukajmy, adorujmy!

„Jak Magowie, podnieśmy głowy, wsłuchajmy się w pragnienie naszych serc, idźmy za gwiazdą, którą Bóg rozpala nad nami. Jak niespokojni poszukiwacze, bądźmy stale otwarci na Boże niespodzianki. Pragnijmy, szukajmy, adorujmy” – wezwał Franciszek w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice św. Piotra w uroczystość Objawienia Pańskiego.

Watykan: po raz pierwszy osoba świecka i zakonnica zastąpili prałatów podczas audiencji

Po raz pierwszy świecki mężczyzna i zakonnica przedstawili streszczenie papieskiej katechezy w języku angielskim i hiszpańskim podczas cotygodniowej audiencji ogólnej, zastępując tym samym prałatów z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Stanowi to małą, choć rewolucyjną zmianę w dotychczasowym przebiegu audiencji papieskich.

Franciszek: adopcja to jedna z najdoskonalszych form ojcostwa i macierzyństwa

“Święty Józef pokazuje nam, że adopcja jest jedną z najdoskonalszych form miłości oraz ojcostwa i macierzyństwa” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty omawiał dzisiaj tajemnicę przybranego ojcostwa opiekuna Pana Jezusa.

Papież: wybierzmy drogę braterstwa. Albo jesteśmy braćmi, albo wszyscy przegrywamy.

W intencji przedstawionej przez Światową Sieć Modlitwy Papieża Ojciec Święty wzywa do położenia kresu wszelkiej dyskryminacji i prześladowaniom religijnym, które podważają jedno z fundamentalnych praw człowieka: prawo do wolności religijnej. 67 proc. ludności świata żyje w krajach, w których ludziom odmawia się tego prawa, będącego podstawowym kryterium poszanowania godności człowieka.

Franciszek: Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby

Watykan opublikował dziś orędzie na obchodzony 11 lutego XXX Światowy Dzień Chorego. “Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby, dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy”- pisze Ojciec Święty w orędziu.

Franciszek do małżonków: mogą latać talerze, ale pod warunkiem, że na koniec dnia nastąpi pojednanie

Papież przypomina małżonkom, że rodzinne kłótnie są rzeczą ludzką, ale zawsze powinny się kończyć pojednaniem. “Chcę wam powiedzieć, że zimna wojna dnia następnego jest bardzo groźna – mówi.