Wiadomości: Watykan

Papież: jeśli wybieramy Boga, stajemy się bardziej miłowani każdego dnia

“Jeśli wybieramy Boga, stajemy się bardziej miłowani każdego dnia, a jeśli wybieramy miłość, stajemy się szczęśliwi” – powiedział Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość Chrystusa, Króla Wszechświata.

Gwardia Szwajcarska wolna od koronawirusa

Nie ma nowych przypadków koronawirusa w Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Jak poinformował Watykan, negatywny test otrzymał już ostatni z 13 zakażonych i znajdujących się w izolacji gwardzistów.

Raniero Cantalamessa będzie kardynałem, ale nie biskupem

Ojciec Raniero Cantalamessa, który został przez papieża Franciszka mianowany kardynałem nie będzie biskupem. Poprosił papieża o specjalną dyspensę.

Franciszek: Maryja jest kobietą modlitwy

Do naśladowania Maryi – kobiety modlitwy zachęcił Ojciec Święty wiernych podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ze względu na stan pandemii była ona transmitowana przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Franciszek: Wykorzystajmy swoje talenty do czynienia dobra

Do wykorzystywania otrzymanych od Boga talentów do czynienia dobra wezwał papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, jaką odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Franciszek: Największym ubóstwem jest ubóstwo miłości

“Największym bowiem ubóstwem, które trzeba zwalczyć jest nasze ubóstwo miłości” – mówił papież Franciszek podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Piotra w IV Światowym Dniu Ubogich. „Wyciągnij rękę do potrzebującego, zamiast domagać się tego, czego ci brakuje: tak pomnożysz otrzymane talenty” – radził Ojciec Święty.

Papież po pandemii chce odwiedzić Koreę Północną

Cały czas nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione międzynarodowe podróże papieża Franciszka. Wszystko zależy od pandemii i tego, jak szybko zostanie rozprowadzona szczepionka. Po pandemii papież chciałby odwiedzić Koreę Północną – pisze włoski Il Messaggero.

Światowy Dzień Ubogich w Watykanie

W niedzielę 15 listopada o godz. 10.00 papież Franciszek odprawi w bazylice św. Piotra w Watykanie Mszę z okazji IV Światowego Dnia Ubogich. W Eucharystii, transmitowanej na cały świat, uczestniczyć będzie zaledwie 100 osób reprezentujących ubogich i wszystkich włączających się we wspólne świętowanie. Fragmenty Pisma Świętego podczas liturgii odczytają osoby bezdomne.

„L’Osservatore Romano” wyprowadza się z Watykanu

Po 160 latach papieski dziennik „L’Osservatore Romano” opuścił mury Watykanu. Wydanie gazety z 12 listopada ukazało się po raz pierwszy z nowego „miejsca zamieszkania” – na Piazza Pia, nieopodal Zamku św. Anioła.

Franciszek na dzień ubogich: Wyciągnięcie ręki to znak miłości

Wyciągnięcie ręki to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości – napisał Ojciec Święty w orędziu na IV Światowy Dzień Ubogich, obchodzony w przedostatnią niedzielę Roku Liturgicznego. W roku 2020 przypada on 15 listopada, a jego hasłem są słowa “Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32).