Wiadomości: Watykan

Papież: Rodzina nie jest pięknym ideałem nieosiągalnym w rzeczywistości

Do uczynienia kolejnych kroków ku małżeństwu, przyjęciu krzyża, ku przebaczeniu, gościnności i braterstwu zachęcił Ojciec Święty rodziny całego świata zgromadzone w auli Pawła VI na Święcie Rodzin. Wydarzenie to zainaugurowało X Światowe Spotkanie Rodzin, odbywające się równolegle w Rzymie i Kościołach lokalnych.

Franciszek do polskich rodzin: życzę, by odnajdywały swoją trwałość i powołanie do świętości

W czasie cotygodniowej audiencji ogólnej papież Franciszek zapewnił, że zawierza rodziny Matce Bożej, zwłaszcza te, które przeżywają trudności.

Franciszek: rezygnacja nie przychodzi mi na myśl

Franciszek odrzucił spekulacje mediów na temat możliwej rychłej rezygnacji z urzędu. Taką informację podało jednogłośnie kilku brazylijskich biskupów, którzy w ostatnich dniach gościli u papieża w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Franciszek: ponawiam apel o wyciszenie arsenałów jądrowych

“Z całą mocą ponawiam mój apel o wyciszenie wszelkiej broni i wyeliminowanie przyczyn konfliktów poprzez niestrudzone uciekanie się do negocjacji” – napisał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania Państw-Stron Traktatu o Zakazie Broni Jądrowej.

Papież Franciszek: świat cyfrowy jest i musi być zamieszkiwany przez chrześcijan

„Wirtualny świat nigdy nie zastąpi piękna spotkań twarzą w twarz. Jednak świat cyfrowy jest i musi być zamieszkiwany przez chrześcijan” – napisał Franciszek we wstępie do książki „Kościół w świecie cyfrowym. Narzędzia i propozycje”. Pozycja wydana przez Stowarzyszenie Włoskich Katolickich Twórców Internetowych, przedstawia szereg wskazówek skutecznego i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych w celach duszpasterskich.

Franciszek poświęci paliusze dla nowych metropolitów. W gronie tym jest abp Guzdek

Podobnie jak ma to miejsce każdego roku w środę 29 czerwca papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów – poinformowało Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.

Franciszek: obecność Pana nas nasyca i daje nam to czego wszyscy szukamy

Kto z wiarą przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa, nie tylko spożywa, ale zostaje nasycony – powiedział papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę Anioł Pański. Franciszek nawiązał do obchodzonej w niedzielę we Włoszech uroczystości Bożego Ciała.

Franciszek wprowadził ograniczenia w tworzeniu przyszłych wspólnot zakonnych. Co się zmienia?

Franciszek postanowił, że biskup diecezjalny zanim ustanowi dekretem publiczne stowarzyszenie wiernych, które ma się stać w przyszłości instytutem zakonnym, musi uzyskać zgodę Stolicy Apostolskiej.

Opublikowano nową wizję w sprawie przygotowania do małżeństwa. Przedmowę napisał papież Franciszek

Nowy dokument na temat przygotowania do sakramentu małżeństwa powstał dzięki Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Jego celem jest zaprezentowanie nowej wizji i metodologii przygotowania do sakramentu małżeństwa i całego życia małżeńskiego.

Papież zachęca Polaków do docenienia obecności Jezusa w Eucharystii. “Abyśmy coraz głębiej doświadczali Jego miłości”

W czasie dzisiejszej audiencji ogólnej papież zachęcił Polaków do ożywiania wiary w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Franciszek przypomniał, że jutro w Polsce obchodzić będziemy uroczystość Bożego Ciała. “Niech koncerty uwielbienia, odbywające się w tym świątecznym dniu w waszym kraju, rozbudzają wiarę we wszystkich” – podkreślił.