Wiadomości: Watykan

Ekskluzywny wywiad Franciszka. Przyjaźń z Benedyktem, pandemia i kuria rzymska

Papież Franciszek udzielił ekskluzywnego wywiadu włoskiej agencji informacyjnej Adnkronos. Odpowiedział w nim na pytania dotyczące kurii rzymskiej, relacji z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI i pandemii koronawirusa.

Papieskie audiencje generalne znowu wyłącznie online

Począwszy od pierwszej środy listopada, cotygodniowe audiencje generalne Ojca Świętego będą odbywały się bez udziału wiernych. Podobnie, jak wiosną i latem br., będą one transmitowane z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Papież po zamachu w Nicei: zareagujmy dobrem na zło

Nie można zaakceptować terroryzmu i przemocy – oświadczył po zamachu terrorystycznym w bazylice Notre-Dame w Nicei Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Poinformował, że papież Franciszek modli się, aby Francuzi zareagowali dobrem na zło.

Włoski biskup rezygnuje i udaje się do klasztoru

Ojciec Święty przyjął dziś rezygnację z rządów duszpasterskich złożoną przez 73-letniego biskupa diecezji Ascoli Piceno, Giovanni D’Ercole. Wiosną hierarcha krytykował surowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Zapowiedział, że uda się do klasztoru, by prowadzić życie modlitwy i kontemplacji.

Papież zatwierdził 8 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Papież Franciszek zatwierdził osiem dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, które dotyczą dziewięciu osób. W tym gronie znalazła się Elżbieta Czacka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Watykan: papieska Msza na cmentarzu bez udziału wiernych

W Dzień Zaduszny 2 listopada papież Franciszek odprawi Mszę św. na Campo Santo Teutonico, niewielkim zabytkowym cmentarzu, znajdujący się między bazyliką Świętego Piotra a aulą Pawła VI. Eucharystia będzie sprawowana “w formie ściśle prywatnej, bez udziału wiernych”, jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papież zatwierdził cud za wstawiennictwem Matki Elżbiety Czackiej

Papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu Służebnicy Bożej siostry Elżbiety Czackiej, zakonnicy, opiekunki niewidomych, założycielki zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Franciszek apeluje do Polaków o szacunek dla życia najsłabszych i bezbronnych

W czasie audiencji generalnej papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Poprosił ich o szacunek do życia osób najbardziej bezbronnych. Powołał się na św. Jana Pawła II. “Zawsze wzywał on do szczególnej miłości wobec ostatnich i bezbronnych, do ochrony każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci” – przypomniał papież.

Watykan: Niepokój o zdrowie Franciszka w związku z pandemią

Jeden z kluczowych członków papieskiej komisji COVID-19, ks. Augusto Zampini przyznał, że współpracownicy Ojca Świętego Franciszka niepokoją się o niego w związku z szerzeniem się pandemii koronawirusa. Zauważył, że liczący 83 lata papież z usuniętą częścią płuca po chorobie w młodości, byłby w dużym stopniu narażony na komplikacje, gdyby zaraził się wirusem COVID-19.

Watykan: Odwołano wręczenie nagród Ratzingera

W Watykanie odwołano ceremonię wręczenia tegorocznych nagród Ratzingera. Jest to spowodowane pogorszeniem sytuacji sanitarnej w Europie i nałożeniem nowych obostrzeń we Włoszech.