Wiadomości: Watykan

List Apostolski o Niedzieli Słowa Bożego [PEŁNY TEKST]

Biblia nie może być dziedzictwem tylko nielicznych, ani nie może stać się zbiorem ksiąg dla kilku osób uprzywilejowanych – pisze papież Franciszek w Liście Apostolskim Aperuit Illis, w którym ustanawia obchodzoną dziś po raz pierwszy Niedzielę Słowa Bożego.

Kościół potrzebuje małżonków, którzy pójdą ewangelizować na obrzeżach

Kościół, zwłaszcza w miastach, potrzebuje dziś takich chrześcijańskich małżonków, którzy jak Akwila i Pryscylla z czasów św. Pawła będą ewangelizować ludzi z obrzeży chrześcijaństwa – mówił 25 stycznia papież na spotkaniu z członkami Roty Rzymskiej.

Kard. Giovanni Battista Re nowym dziekanem kolegium kardynalskiego

Papież zatwierdził dziś wybór nowego dziekana Kolegium Kardynalskiego, którym kardynałowie wybrali kard. Giovanni Battista Re – poinformowało Biuro Prasowe Watykanu. Wcześniej tę funkcję piastował przez lata kard. Angelo Sodano, zaś kard. Re był jego zastępcą.

Papież przyjął prezydenta Iraku

Papież Franciszek przyjął w sobotę rano na audiencji w Watykanie prezydenta Iraku Barhama Saliha. Według relacji samego prezydenta rozmowa dotyczyła sytuacji w Iraku i napięć w tym regionie świata.

Papież spotkał się z Mike Pence’m, wiceprezydentem USA

Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji prywatnej w Watykanie wiceprezydenta USA Mike Pence’a. Choć nie ujawniono szczegółów rozmowy, watykaniści interpretują to spotkanie w kontekście nasilenia konfliktu Iran – USA.

Orędzie papieża na Światowy Dzień Komunikowania Społecznego

„Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci” – to tytuł ogłoszonego w piątek Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Komunikowania Społecznego. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Franciszek przypomina o gościnności – ważnej cesze ekumenicznej

Gościnność to ważna cecha ekumeniczna – powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej 22 stycznia w auli Pawła VI w Watykanie. W swojej katechezie papież nawiązał do obchodzonego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego tematem jest właśnie gościnność.

Franciszek u św. Marty: Chrześcijaństwo to bycie wolnym przez posłuszeństwo Bogu

O zaufaniu do Słowa Bożego, przezwyciężającym bałwochwalstwo, pychę i nadmierną pewność siebie oraz konieczności wsłuchiwania się w to, co Bóg mówi o sprawiedliwości, miłości, przebaczeniu, miłosierdziu mówił papież podczas dzisiejszej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Franciszek: Bóg staje po naszej stronie

Bóg staje po naszej stronie, czyni się solidarnym z nami, grzesznikami i zbawia świat od zła, biorąc je całkowicie na siebie – mówił o tym papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Pozdrawiając zgromadzonych pielgrzymów, wymienił m.in. Polaków z Bielska-Białej i Poznania.

Jak będą wyglądały obchody pierwszej Niedzieli Słowa Bożego

W Watykanie zaprezentowano program obchodów Niedzieli Słowa Bożego, która z inicjatywy papieża Franciszka będzie obchodzona już 26 stycznia. Jak powiedział abp Rino Fisichella, inicjatywa ta ma sprowokować wszystkich wiernych, aby Biblia nie była dla nich jedną z wielu książek z zakurzonej biblioteki domowej, lecz słowem, które budzi nasze sumienia.