Wiadomości: Watykan

Jak zachować dziedzictwo dla przyszłych pokoleń?

„Młodym ludziom religijne korzenie kulturowe dadzą oparcie w przeszłości, mogą stać się one fundamentem teraźniejszości i przewodnikiem na przyszłość” – taką opinię wyraził stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy UNESCO, ks. Francesco Follo.

Ważna decyzja Franciszka. Koreańczyk prefektem kongregacji ds. duchowieństwa

Ojciec Święty mianował prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa Jego Ekscelencję 69-letniego bp. Lazzaro You Heung-sik, dotychczasowego biskupa Daejeon, nadając mu jednocześnie tytuł arcybiskupa-emeryta Daejeon.

Delegacja UEFA u papieża Franciszka. Wśród nich Zbigniew Boniek

Przed rozpoczynającymi się Piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2020 papież Franciszek przyjął na audiencji 10 kwietnia delegację UEFA. Wśród gości był prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Franciszek: Kiedy widzę sztywnego kleryka, to mówię: coś złego dzieje się w jego wnętrzu

Papież zachęca seminarzystów do czytania Fiodora Dostojewskiego. „W nędznych perypetiach ludzkiego cierpienia, potrafił on ukazać piękno miłości, piękno, które zbawia” – powiedział Franciszek na audiencji dla seminarium duchownego z włoskiego regionu Marche. Zastrzegł, że czytanie wielkiej literatury nie ma służyć doskonaleniu języka, lecz kształtowaniu własnego serca.

Papież nie zgodził się na dymisję kard. Marxa. Niezwykły list Franciszka

Franciszek nie przyjął dymisji kard. Reinharda Marxa z urzędu arcybiskupa Monachium i Fryzyngi. Ojciec Święty napisał w tej sprawie list do duchownego, który został opublikowany przez Watykan.

Papież przypomina o formacji małżonków. “Lepiej zrozumieją swoją misję w Kościele”

“Należy podjąć szczególny wysiłek formacji świeckich, a w szczególności małżonków i rodzin, aby lepiej zrozumieli znaczenie swego zaangażowania kościelnego” – mówi papież Franciszek w wideoprzesłaniu.

Watykan i pranie brudnych pieniędzy. Opublikowano raport

Komisja Moneyval, która przeciwdziała praniu brudnych pieniędzy opublikowała raport na temat Watykanu. Kontrolerzy stwierdzili, że Stolica Apostolska dobrze przeciwdziała temu zjawisku.

Franciszek: Modlitwa nie stoi w sprzeczności z codzienną pracą

Modlitwa „nie stoi w sprzeczności z codzienną pracą, nie przeczy wielu drobnym obowiązkom i spotkaniom, ale jest miejscem, gdzie każde działanie znajduje swój sens, swoją rację i swój pokój” – powiedział papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej na dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego. Ojciec Święty w swej katechezie poruszył kwestię wytrwałości w modlitwie.

Franciszek zlecił wizytację w jednej z watykańskich kongregacji

Papież poprosił włoskiego biskupa Egidio Miragoli, o przeprowadzenie wizytacji w Kongregacji ds. Duchowieństwa, której kompetencje dotyczą ponad 410 tysięcy księży katolickich na całym świecie – podaje na łamach portalu America Gerard O’Connell.

Papież: ksiądz, który nie ma poczucia humoru, nie jest lubiany, czegoś mu brakuje

“Naśladujcie tych wielkich księży, którzy śmiali się z innych, z samych siebie i także ze swoich słabości: poczucie humoru jest jedną z cech charakterystycznych świętości” – mówił papież Franciszek do księży ze wspólnoty francuskiej św. Ludwika w Rzymie, których przyjął na audiencji.