Wiadomości: Watykan

Franciszek napisał do Cyryla o potrzebie “obrony wartości i godności każdego ludzkiego życia”

Franciszek skierował życzenia do patriarchy Moskwy i Wszechrusi z okazji przypadającego we wtorek święta św. Cyryla i Metodego.

Papież nie chce poddawać się operacjom. Ma nadzieję rozwiązać problemy zdrowotne w inny sposób

„Franciszek dał jasno do zrozumienia, że nie chce poddawać się operacjom i powiedział włoskim biskupom, że ostatnim razem – kiedy poddał się operacji w celu rozwiązania problemu jelita grubego – miał nieprzyjemne konsekwencje po znieczuleniu” – twierdzi na łamach Il Mattino Franca Giansoldati.

Franciszek: chrońmy marzenie ludzi o pokoju, święte prawo narodów do pokoju

Franciszek nazwał wojnę na Ukrainie “absurdalną” oraz zaapelował o ochronę “świętego prawa narodów do pokoju”.

Ambasador Ukrainy o wizycie abp. Paula Gallaghera: Stolica Apostolska doskonale rozumie obecną sytuację

“Główne przesłanie, jakie płynie z wystąpień abp. Gallaghera jest takie, że Stolica Apostolska doskonale rozumie obecną sytuację. Dzięki wielu spotkaniom i rozmowom arcybiskup jest absolutnie świadomy poziomu trwającego kryzysu, cierpienia narodu ukraińskiego i konieczności jego wspierania” – powiedział o wizycie abp. Paula Gallaghera, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, Andrij Jurasz.

Franciszek: pokój jest darem Boga, to On daje nam siłę, aby przebaczyć i zacząć od nowa

Po niedzielnej modlitwie Regina Caeli papież zachęcił, aby prosić Boga o dar pokoju. “Uczmy się mówić każdego dnia: «Panie, obdarz mnie Twoim pokojem, daj mi Ducha Świętego»” – mówił Franciszek.

Polska pielęgniarka bliżej beatyfikacji. Była współpracownicą bł. Hanny Chrzanowskiej

Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania ośmiu dekretów: jednego o cudzie do beatyfikacji oraz siedmiu o heroiczności cnót. Jeden z dekretów o heroiczności cnót dotyczy Polski, Janiny Woynarowskiej (1923-1979).

Papież do grupy nowych ambasadorów: wojna jest zawsze porażką ludzkości

„Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog i zachęcanie do wzajemnego zrozumienia między narodami, stając jednocześnie na straży szlachetnych zasad prawa międzynarodowego” – powiedział papież do grupy nowych ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

Franciszek przypomniał postać św. Andrzeja Boboli. Do czego zachęcił Polaków?

W czasie audiencji ogólnej papież Franciszek zachęcił Polaków do naśladowania męstwa św. Andrzeja Boboli. “Niech jego troska o jedność Kościoła oraz męstwo dodają Wam odwagi” – powiedział.

Papież Franciszek: Bóg pozwala nam na protest w obliczu przytłaczającego zła

“Milczenie Boga w pierwszym momencie dramatu Hioba oznacza właśnie, że Bóg nie unika konfrontacji, ale na początku milczy, pozostawiając człowiekowi możliwość wyrażenia swojego sprzeciwu” – powiedział papież, kontynuują cykl katechez o starości odwołał się do postaci Hioba.

Papież spotkał się z przedstawicielami ukraińskiej Caritas

“Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Ojciec Święty przyjął ks. Wiaczesława Hryniewicza i Tatianę Stawnychy z Caritas Spes oraz Caritas Ukraina” – poinformowała na swoim koncie Twitter Caritas Internationalis.