Wiadomości: Watykan

Franciszek: świadomość własnej grzeszności otwiera drzwi do świętości

“Zjednoczenie z Chrystusem, którego mistycy, jak św. Teresa, doświadczają w szczególny sposób dzięki czystej łasce, otrzymujemy przez chrzest” – napisał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników kongresu zorganizowanego z okazji 50-lecia ogłoszenia św. Teresy od Jezusa Doktorem Kościoła.

Benedykt XVI kończy 94 lata

Papież senior Benedykt XVI kończy dziś 94 lata. Jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 roku aż do swojego ustąpienia w lutym 2013 r. W dziejach Kościoła katolickiego był 265. papieżem.

Papież: Tylko w jedności przezwyciężymy pandemię

Papież Franciszek nagrał specjalne wideo z przesłaniem do biskupów brazylijskich. Zapewnił w nim, że można przezwyciężyć pandemię i jej skutki, ale „tylko, gdy pozostaniemy w jedności”.

Franciszek poprowadzi modlitwę w oknie papieskim. Pierwszy raz od miesiąca

W najbliższą niedzielę, 18 kwietnia Franciszek ponownie będzie przewodniczył modlitwie maryjnej okresu wielkanocnego “Regina Coeli” z okna Pałacu Apostolskiego i pozdrowi wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra – informuje serwis vaticannews.

Franciszek: bez wiary wszystko się wali, a bez modlitwy wiara gaśnie

“Poprzez chwile kryzysów i wychodzenia z nich uświadamiamy sobie, że bez wiary nie moglibyśmy rozwiązać naszych problemów” – mówił papież podczas środowej audiencji ogólnej, którą transmitowano z biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Franciszek: Bóg swoim miłosierdziem wyprowadza nas z największych nieszczęść

„Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni. Bo jeśli miłość kończy się na nas samych, to wiara wysycha w bezowocnym przeżyciu wewnętrznym. Bez innych staje się odcieleśniona. Bez uczynków miłosierdzia zamiera. Pozwólmy, by wskrzesiły nas do życia pokój, przebaczenie i rany Jezusa miłosiernego. I prośmy o łaskę, byśmy stali się świadkami miłosierdzia” – zachęcił Ojciec Święty Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej w kościele Santo Spirito in Sassia. W niedzielę Bożego Miłosierdzia papież odprawił Mszę św. w rzymskim ośrodku kultu Bożego Miłosierdzia.

Muzea Watykańskie będą otwarte od 3 maja

Od 3 maja Muzea Watykańskie ponownie otwierają się dla zwiedzających. Jak poinformowano 8 kwietnia w Watykanie, warunkiem będzie wpisanie się na określoną godzinę. Wejście zaplanowano w odstępach półgodzinnych dla ograniczonej liczby osób.

Watykan uruchamia transmisje z językiem migowym. W planach aplikacja dla niepełnosprawnych

Media Watykańskie uruchomiły transmisje internetowe z tłumaczką języka migowego. Planowane jest też opracowanie innych narzędzi, które pomogą osobom niepełnosprawnym w łatwiejszym dostępie do papieskich treści.

Papież wzywa do obrony praw człowieka. Intencja na kwiecień

W intencji na kwiecień powierzonej Światowej Sieci Modlitwy papież wzywa do obrony podstawowych praw człowieka. W wielu częściach świata wiąże się to z niebezpieczeństwem i ryzykiem. Jednak wszyscy powinni przyczynić się do tego, aby podstawowe prawa każdej osoby były respektowane.

Franciszek: W Kościele nie ma łez, które są wylewane w zapomnieniu

„Jeśli w naszym życiu mimo trudnych doświadczeń nadal ufnie idziemy naprzód, być może zawdzięczamy to nie tyle naszym zasługom, ile wstawiennictwu wielu świętych, niektórych w niebie, innych pielgrzymujących podobnie jak my na ziemi, którzy nas wspierają i nam towarzyszą” – powiedział Ojciec Święty Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.