Wiadomości: Watykan

Papież: “Potrzebujemy Kościoła, który służyłby ludzkości, troszczył się o stworzenie i urzeczywistniał braterstwo”

„Braterstwo będzie bardziej wiarygodne, jeśli także w Kościele zaczniemy odczuwać, że jesteśmy «wszyscy braćmi» i przeżywać nasze poszczególne posługi jako służbę Ewangelii i budowaniu królestwa Bożego oraz trosce o wspólny dom” – pisze Papież przedmowie do książki „Braterstwo, znak czasu. Magisterium społeczne papieża Franciszka”. Książka ta wprowadza do encykliki “Fratelli Tutti” i pokazuje związek między Soborem Watykańskim II a nauczaniem społecznym Kościoła.

Franciszek: aborcja to prawdziwe morderstwo, wynajęcie zabójcy w celu rozwiązania problemu

“Jesteśmy ofiarami kultury odrzucenia. Jest to odrzucenie dzieci, których nie chcemy przyjąć, z tym prawem aborcji, które odsyła je do nadawcy i bezpośrednio zabija. I dzisiaj stało się to «normalnym sposobem», zwyczajem, który jest przeraźliwy” – mówił papież Franciszek do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia.

Papież do młodych w orędziu na ŚDM 2021: “Nie możesz pozostać na ziemi użalając się nad sobą, czeka na ciebie misja!”

“Otwórzmy się na słuchanie Jego głosu, także poprzez naszych braci i nasze siostry. W ten sposób będziemy pomagali sobie nawzajem wspólnie powstawać, a w tym trudnym momencie historii staniemy się prorokami nowych czasów, pełnych nadziei!” – napisał Papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży przeżywany na poziomie diecezjalnym. Po raz pierwszy będzie on obchodzony w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 21 listopada.

Franciszek o zamykaniu się w małych grupach: to grozi uczynieniem ze wspólnot miejsc oddzielenia

Niech Bóg zachowa nas od mentalności «gniazda», czyli zazdrosnego chronienia się w małej grupie tych, którzy uważają siebie za dobrych: ksiądz ze swoimi najwierniejszymi, pomocnicy duszpasterscy zamknięci w swoim gronie – mówił papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Arcybiskup Paryża po spotkaniu z Papieżem: „To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób”

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

Papież podziękował Polakom za udział w pielgrzymce na Słowację

“Dziękuję wam za to, że przybyliście tak licznie, aby towarzyszyć mi swoją obecnością i modlitwą podczas tej pielgrzymki. Proszę was o dołączenie do waszych modlitw jeszcze jednej intencji: aby zasiane ziarna wydały dobre owoce” – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w Auli Pawła VI.

Franciszek: Lud Boży jest powołany do pokoju i radości, którą daje Pan

34 podróż apostolska do Budapesztu i na Słowację była pielgrzymką modlitwy, pielgrzymką do korzeni, pielgrzymką nadziei – powiedział Franciszek podsumowując tradycyjnie w ramach audiencji generalnej swoją najnowszą wizytę zagraniczną.

Od 1 października w Watykanie obowiązkowy będzie “paszport covidowy”

Obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli od 1 października okazywać paszport covidowy. Dokument ten ma potwierdzać zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Papież: “Im bardziej służymy, tym bardziej odczuwamy obecność Boga”

“Wielkość i sukces w oczach Boga mają inną miarę, mierzy się je służbą. Nie przez to, co posiadamy, ale przez to, co dajemy. Chcesz być pierwszy? Służ. To jest droga” – powiedział Papież Franciszek w katechezie przed modlitwą Anioł Pański.

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

“Tylko mierząc się z prawdą o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia ofiar i ocalonych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce przyjęcia i bezpieczeństwa dla tych, którzy są w potrzebie.” – powiedział Papież Franciszek do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich.