Wiadomości: Watykan

Papież apeluje o pomoc dla migrantów. “Całym swoim sercem jestem blisko ich trudnych spraw”

Po dzisiejszej modlitwie Anioł Pański Papież zwrócił uwagę wiernych na trudną sytuację migrantów. Wspomniał także o migrantach na granicy polsko-białoruskiej i zaapelował, by “zrozumienie i dialog wzięły górę nad wszelkiego rodzaju instrumentalizacją i ukierunkowały wolę i wysiłki na rozwiązania, które szanowałyby godność tych osób”.

Franciszek: Gdy wszystko zdaje się kończyć – Jezus przychodzi do nas. Bądźmy czujni i módlmy się: “Przyjdź, Panie Jezu”

“Wtedy, gdy wszystko zdaje się kończyć – Pan przychodzi. Trzeba mu ufać z radością nawet pośród utrapień, w kryzysach życia i w dramatach dziejowych” – powiedział Papież Franciszek. W swojej katechezie zachęcił do postawy czujności i podkreślił wartość nieustannej modlitwy.

Watykan: w tym roku papieska Pasterka o 19.30

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia papież Franciszek będzie sprawował Mszę św. wigilijną w bazylice watykańskiej o 19.30 – wynika z opublikowanego w sobotę Kalendarza Papieskich Celebracji Liturgicznych na okres Bożego Narodzenia. Zmiany podyktowane są pandemią COVID-19, dlatego również 8 grudnia papież uda się prywatnie na Plac Hiszpański, aby w uroczystość Niepokalanego Poczęcia oddać hołd Matce Bożej.

Papieski dyplomata abp Aldo Cavalli zastąpi abp. Hosera w Medziugorje

Papież Franciszek mianował wizytatorem apostolskim o specjalnym charakterze dla parafii Medziugorje, na czas nieokreślony i ad nutum Sanctae Sedis, abp Aldo Cavalli, dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Holandii – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Funkcję tę wcześniej – od 31 maja 2018 roku sprawował do swej śmierci (13 sierpnia 2021 r. ) abp Henryk Hoser.

Franciszek: powinniśmy otworzyć nasze serca na życie uchodźców

“Życie uchodźcy to życie na ulicy życia, na której jesteś ignorowany, deptany, traktowany jakbyś był nikim” – powiedział papież Franciszek.

Papież nie spotka się w grudniu z francuską komisją badającą wykroczenia duchownych. “Data nie została potwierdzona przez Watykan”

Nie odbędzie się zapowiadane na 9 grudnia spotkanie francuskiej Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Jak podaje agencja I-Media, data ta nie została nigdy potwierdzona przez Stolicę Apostolską. Na chwilę obecną nie ogłoszono nowej daty spotkania.

Franciszek do niepełnosprawnych: Kościół was miłuje

„Kościół was miłuje i potrzebuje każdego z was, aby wypełniać swoją misję w służbie Ewangelii” – napisał papież Franciszek w orędziu na ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Franciszek: błogosławiony biskup, który nie zamyka się w służbowych pałacach

Papież rozdał włoskim biskupom obrazki Dobrego Pasterza z ośmioma “Błogosławieństwami biskupa”. “Błogosławiony biskup, który nie zamyka się w służbowych pałacach, który nie staje się biurokratą, zwracającym uwagę bardziej na statystyki niż na twarze” – brzmi jedno z nich.

Franciszek do Polaków: niech Adwent przekształci nadzieje w pewność

“Nasze życie staje się piękne i szczęśliwe, gdy czekamy na kogoś drogiego i ważnego dla nas. Niech ten Adwent pomoże Wam przekształcić nadzieję w pewność, że Ten, na którego czekamy, kocha nas i nigdy nas nie opuszcza” – powiedział dziś podczas audiencji ogólnej do Polaków, papież Franciszek.

Papież: św. Józef zachęca do bycia opiekunami naszych braci

„Św. Józef swoim życiem, jak się wydaje, chce nam powiedzieć, że jesteśmy zawsze powołani do tego, abyśmy czuli się opiekunami naszych braci i sióstr, opiekunami tych, którzy są postawieni obok nas, tych, których Pan nam powierza poprzez okoliczności życia” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuował cykl katechez poświęconych osobie opiekuna Pana Jezusa i Kościoła powszechnego, mówiąc o jego roli w historii zbawienia.