Wiadomości: Świat

Kard. Parolin: Nie można znaleźć usprawiedliwienia wojny w Słowie Bożym, które jest zawsze słowem życia

“Każda wojna, jako akt agresji, jest działaniem przeciwko życiu ludzkiemu, a zatem jest działaniem świętokradczym. Dlatego też nie można znaleźć usprawiedliwienia w Słowie Bożym, które jest zawsze słowem życia, a nie śmierci” – wskazał w wypowiedzi dla włoskiego dziennika „La Stampa” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

Kard. Krajewski: stając przed grobem św. Jana Pawła II musimy zastanowić się nad naszym dążeniem do świętości

„Jan Paweł II wszystko w swoim życiu rozwiązywał poprzez Ewangelię: sprawy Kościoła i swoje osobiste i dlatego jest święty” – powiedział podczas porannej Eucharystii sprawowanej przy jego grobie w bazylice watykańskiej kard. Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik zachęcił obecnych, w tym pielgrzymów z archidiecezji łódzkiej, do zastanowienia się nad naszym dążeniem do świętości.

Zmarł kard. Carlos Amigo Vallejo, OFM. Miał 87 lat

W wieku 87 lat zmarł kardynał Carlos Amigo Vallejo, OFM, emerytowany arcybiskup Sewilli (Hiszpania). Stan zdrowia starszego kardynała stopniowo pogarszał się po upadku, jakiego doznał 22 lutego. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego spadła do 209, w tym 117 ma prawo udziału w ewentualnym konklawe.

Kard. Dziwisz spotkał się z Benedyktem XVI. Są zdjęcia

Kardynał Stanisław Dziwisz spotkał się z papieżem seniorem Benedyktem XVI. Na profilu archidiecezji krakowskiej opublikowano zdjęcia ze spotkania.

Abp Szewczuk: nasza siła pochodzi od Boga

“Ludzie na całym świecie dziwią się, skąd bierze się siła naszych żołnierzy i zwykłych mieszkańców naszych miast. Nie pochodzi ona od ludzi” – mówi arcybiskup Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Abp Laurent Ulrich nowym metropolitą paryskim

Stolica Apostolska poinformowała o nominacji nowego metropolity paryskiego, którym po raz pierwszy od ponad 50 lat zostaje hierarcha spoza regionu paryskiego. Jest nim 70-letni abp Laurent Ulrich, hierarcha z dwudziestodwuletnim stażem biskupim i dużym doświadczeniem administracyjnym oraz synodalnym.

Polski ksiądz zaatakowany we Francji. Sprawca zadał liczne ciosy nożem

Polski ksiądz i zakonnica zostali w niedzielę zranieni nożem w jednym z kościołów w Nicei – poinformował dziennik „Le Figaro”.

Abp Szewczuk: prosimy Boga, aby udał się do podziemi Azowstal i uratował nasz lud od piekła

“Ratuj kobiety i dzieci, które naprawdę są w piekle i czekają na Twoją wyzwalającą, życiodajną rękę” – powiedział abp Światosław Szewczuk, wzywając Boga do ratowania braci i sióstr zablokowanych przez rosyjskich okupantów w hucie Azowstal w Mariupolu.

Abp Szewczuk: w czasie wojny szczególnie doświadczamy wartości posługi kapłańskiej

“Nasi kapłani są gotowi oddać życie za swoje owce, kiedy dzień po dniu spełniają swoją posługę” – zapewnił abp Światosław Szewczuk w codziennym orędziu wojennym.

Nie żyje kardynał Javier Lozano Barragán. Miał 89 lat

W wieku 89 lat zmarł w Rzymie były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kard. Javier Lozano Barragán. Liczba członków Kolegium Kardynalskiego spadła do 210, z czego 117 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe.