Wiadomości: Świat

Benedykt XVI pozdrowił uczestników obchodów 10-lecia Fundacji Watykańskiej w Polsce

„Jestem poruszony Waszą sympatią do mnie, a przede wszystkim działaniami na rzecz zasadniczego dostosowania wszystkiego, co czynimy, naszych osiągnięć i naszych niedociągnięć, naszemu Panu” – napisał papież senior w krótkim przesłaniu do uczestników jubileuszu.

Kard. Langlois ciężko ranny w wypadku samochodowym. Episkopat prosi o modlitwę

Biskup diecezji Les Cayes na Haiti kard. Chibly Langlois odniósł ciężkie rany w poważnym wypadku samochodowym. 63-letni purpurat z kilkoma złamaniami kości, a także jego kierowca, przebywają w szpitalu, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – podała Konferencja Biskupów Haiti.

70 nowych księży w jednej archidiecezji. “Historyczne święcenia kapłańskie”

“W ten weekend Pan podarował nam 7 diakonów i 70 kapłanów” – napisał kardynał Francisco Robles Ortega, ordynariusz archidiecezji Guadalajary w Meksyku. To wydarzenie okrzyknięto mianem historycznych święceń kapłańskich.

Kard. Krajewski wspomina telefon od papieża: wszystko co ci dałem, zostaw w szpitalu i wyjdź bez tego

Kard. Konrad Krajewski powiedział, że po wejściu w życie nowej konstytucji apostolskiej Urząd Dobroczynności zachowuje swoją nazwę. Jednak dokument przewiduje, że staje się dykasterią, czyli swego rodzaju „ministerstwem” podlegającym bezpośrednio papieżowi.

Aresztowano prawosławnego księdza. Skrytykował rosyjską napaść na Ukrainę

We wtorek 7 czerwca w Sankt-Petersburgu został aresztowany hieromnich o. Ioan Kuromariow pod zarzutem rozpowszechniania „fałszywych wiadomości” na temat toczącej się obecnie wojny na Ukrainie.

Demokratyczna Republika Konga czeka na wizytę papieża. Milion ludzi spodziewanych na Mszy św. w Gomie

Około miliona ludzi spodziewanych jest na Mszy św., jaką papież Franciszek odprawi 4 lipca w Gomie na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. “Ojciec Święty wie, że ludzie są przerażeni. Żyją w niepewności, pośród niekończących się wojen. To właśnie w tym miejscu będzie błagał miłosierdzie Boże o pokój w regionie” – podkreślił tamtejszy biskup Willy Ngumbi.

Zmiany w moskiewskim patriarchacie. Metropolita Hilarion opuścił Moskwę

Metropolita Hilarion przestał pełnić funkcję przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. Mianowano go ordynariuszem eparchii Budapesztu i Węgier.

Nowy dom zakonny dominikanów na Ukrainie. Wybrano pierwszego przełożonego

Ojciec Wojciech Gomułka OP został pierwszym przełożonym klasztoru w Chmielnickim na Ukrainie. Dom św. Dominika 24 maja, dekretem generała zakonu o. Gerarda Timonera oficjalnie stał się domem zakonnym. To już piąty oficjalny klasztor dominikański utworzony na Ukrainie.

Sytuacja w Mjanmie coraz trudniejsza. Podpalane są wioski i niszczone kościoły

„Przemoc w Mjanmie przybiera na sile, sytuacja ulega stałemu pogorszeniu” – mówi pochodząca z tego kraju s. Regina Khuan Num Sang. Rządząca junta wojskowa ogłosiła ostatnio egzekucję czterech osób. To pierwsze osoby skazane na śmierć w Mjanmie od 1990 r.

Zamach na kościół katolicki w Nigerii. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Według lokalnych mediów, co najmniej 50 osób zginęło w zamachu na kościół katolicki na południowym zachodzie Nigerii. Do ataku doszło w niedzielę, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. “Modlę się za ofiary tego ataku, boleśnie doświadczone podczas mszy świętej” – przekazał papież Franciszek, cytowany przez jedną z agencji informacyjnych.