Wiadomości: Świat

Nie żyje biskup, który był przeciwnikiem szczepień. Chorował na COVID-19

Prawosławny metropolita Etolii i Akarnanii w zachodniej Grecji Kosmas, zdecydowany przeciwnik szczepień, zmarł na COVID-19 po miesięcznej walce z tą chorobą. Miał 76 lat.

Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé odbędzie się w Niemczech

Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, odbędzie się w Rostocku we wschodniej części Niemiec w dniach 28 grudnia 2022 – 1 stycznia 2023 roku. Ogłosił to brat Alois, przeor Wspólnoty, podczas modlitwy wieczornej w kościele Świętego Oblicza w Turynie.

Ziemia Święta: udaremniono podpalenie grobu patriarchy Józefa w Nablusie

Palestyńskie siły bezpieczeństwa udaremniły planowane prawdopodobnie dwie próby podpalenia grobu biblijnego patriarchy Józefa w Nablusie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Poinformowała o tym gazeta „Jerusalem Post”.

W formie online – rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych

Wczoraj, modlitwą wieczorną, transmitowaną z Taizé, rozpoczęło się doroczne Europejskie Spotkanie Młodych, które po raz drugi z rzędu odbywa się online. Dwoje młodych ludzi po angielsku i francusku zaprosiło do pojęcia w tych dniach refleksji na temat: jak w dzisiejszym świecie być twórcami jedności.

Nigeria: w Wigilię zamordowano kapłana

W piątek 24 grudnia niezidentyfikowani zamachowcy zastrzelili w Ogunmakin w stanie Ogun w Nigerii 38-letniego księdza Luke’a Adeleke, który wracał ze Mszy św.

28 grudnia rusza tegoroczne spotkanie Taizé. Można wziąć w nim udział online [PROGRAM]

Tradycyjne grudniowe spotkanie młodych z całej Europy, organizowane przez braci z ekumenicznej wspólnoty z Taizé, odbędzie się w nowej formule. Będzie mogła w nim wziąć udział jedynie młodzież z samego Turynu i jego okolic, ponieważ ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Turynu, zorganizowano internetową transmisję spotkania.

Boże Narodzenie bez pielgrzymów w Betlejem. “Kościoły są puste, to trochę zniechęcające”

Z powodu zamknięcia granic przez Izrael, na Boże Narodzenie do Betlejem nie mogą przyjechać pielgrzymi z zagranicy. To bardzo dotkliwy cios dla miejscowych chrześcijan, którzy utrzymują się głównie z turystyki i rzemiosła.

Izrael: chrześcijanie oskarżają rząd o „rasistowską dyskryminację” w okresie Bożego Narodzenia

Organizacje chrześcijańskie zarzucają izraelskiemu rządowi „rasistowskie dyskryminowanie pielgrzymów” w okresie świąt Bożego Narodzenia. Chodzi o zezwolenie obcokrajowcom na wjazd do Izraela w tym czasie. Władze udzielają takich pozwoleń, pod pewnymi warunkami, Żydom z całego świata, podczas gdy wszystkim innym turystom i pielgrzymom je cofnięto.

Kard. Turkson potwierdza informacje o złożeniu dymisji

W rozmowie z dziennikarzami kard. Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, potwierdził, że z powodu zakończenia pięcioletniej kadencji złożył rezygnację z pełnionego urzędu i czeka na odpowiedź papieża.

Franciszek skrytykował działania Unii Europejskiej. Jest odpowiedź szefowej KE

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej napisała do papieża list, w którym zareagowała na jego krytykę pod adresem Unii Europejskiej.