Wiadomości: Świat

Kard. Woelki pozostanie arcybiskupem Kolonii. Uda się jednak na półroczny “okres sabatyczny”

W ubiegłym tygodniu Franciszek przyjął arcybiskupa Kolonii, kard. Woelkiego na rozmowę. Papież udzielił mu zgody na duchowy “okres sabatyczny”, który potrwa od połowy października do rozpoczęcia wielkiego postu. Jak informuje Watykan “jest oczywiste, że arcybiskup i archidiecezja potrzebują czasu przerwy, odnowy i pojednania”. Jednocześnie kard. Woelki pozostanie arcybiskupem Kolonii.

“Miałem szczęście być księdzem”. Na COVID-19 zmarł kard. Jorge Liberato Urosa Savino

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną wysokie obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swoim ostatnim liście pasterskim kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Zmarł 23 września z powodu Covid-19.

Franciszek opowiedział więcej o swojej operacji. „Wciąż żyję, choć chcieli mojej śmierci”

„Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci” – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

“Istnieją wartości niepodlegające negocjacjom”. Kardynał Aós apeluje do polityków

Dziękujemy za wszystkich, którzy starają się szanować i chronić wartości niepodlegające negocjacjom: szacunek i obronę życia ludzkiego od poczęcia do jego naturalnego końca, rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety – mówił podczas mszy w katedrze w Santiago, kard. Celestino Aós odpowiedzialny za odnowę Kościoła w Chile.

Franciszek: Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

W Neapolu powtórzył się cud św. Januarego. Krew męczennika znów się upłynniła

Przechowywana w specjalnej ampułce krew św. Januarego znów się upłynniła. Cud ten powtarza się w Neapolu od kilkuset lat, w dniu wspomnienia męczennika, 19 września. Dziś ponownie ogłosił go metropolita Neapolu, abp Domenico Battaglia.

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

“Tylko mierząc się z prawdą o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia ofiar i ocalonych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce przyjęcia i bezpieczeństwa dla tych, którzy są w potrzebie.” – powiedział Papież Franciszek do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich.

Papież o Unii Europejskiej: Istnieje zagrożenie, że będzie to tylko organ zarządzający

„Europa musi podjąć marzenia wielkich, ojców założycieli Unii Europejskiej. Unia Europejska nie jest zgromadzeniem stworzonym tylko do tego, żeby podejmować działania” – powiedział w trakcie konferencji prasowej w samolocie papież Franciszek.

Zimbabwe: W nabożeństwach mogą uczestniczyć tylko osoby zaszczepione

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Benedykt XVI: gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw

“Kościół, w którym tak wielu młodych ludzi gromadzi się radośnie wokół Pana, nie ma się czego obawiać w odniesieniu do swej przyszłości” – napisał Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli.