Wiadomości: Świat

Izrael zamknął granice ale Betlejem liczy na stopniowy powrót turystów w święta

Izrael ponownie zamknął granice dla przybyszów z zagranicy, chcąc w ten sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się omikrona – nowej odmiany koronawirusa. Zarządzenie Komitetu ds. walki z pandemią weszło w życie wieczorem 28 listopada na razie na dwa tygodnie do 12 grudnia. Tymczasem dzień wcześniej burmistrz Betlejem zachęcał do odwiedzania miejsca narodzenia Jezusa Chrystusa

COVID zmusił do zmiany planów. Spotkanie młodych w Turynie online

Europejskie Spotkanie Młodych organizowane na przełomie roku przez wspólnotę Taizé: odbędzie się w dwóch etapach: online pod koniec 2021 r. i razem w Turynie w lipcu 2022 r.

Papież zabierze migrantów do Włoch. Watykan uzgadnia szczegóły z władzami Cypru

Watykan dokonuje obecnie uzgodnień z władzami cypryjskimi w kwestii przewiezienia migrantów z Cypru do Włoch – powiedział agencji Associated Press rzecznik rządu w Nikozji, Marios Pelekanos.

Atak bombowy na siedzibę episkopatu w Boliwii. Nie ma ofiar

Do ataku bombowego na siedzibę Boliwijskiej Konferencji Biskupiej doszło 24 listopada w La Paz. Obyło się bez ofiar, są jedynie straty materialne.

Zakaz publicznych nabożeństw na Słowacji. Biskupi: jesteśmy rozgoryczeni

Od 25 listopada na Słowacji wprowadzono lockdown z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. Biskupi wyrazili “wielkie rozczarowanie” decyzją władz, ponieważ ograniczenia dotyczą również kościołów i innych miejsc kultu.

Obowiązkowe szczepienia dla duchownych w Australii. “Aby nie narażać wiernych”

Do połowy grudnia, zgodnie z zaleceniem władz, wszyscy pracownicy archidiecezji, w tym duchowni, muszą być w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19 – ogłosiła australijska archidiecezja Brisbane.

Kradzież relikwii św. Jana Pawła II z bazyliki w Argentynie

Z bazyliki Najświętszego Sakramentu w Buenos Aires skradziono relikwie z kropli krwi św. Jana Pawła II.

Kościół w Hiszpanii zapłacił wysokie odszkodowania za przestępstwa seksualne duchownych

Kościół katolicki w Hiszpanii wypłacił z tytułu odszkodowań ofiarom przestępstw seksualnych, popełnionych przez jego członków, co najmniej 2 mln euro. Dziennik “El País” ocenia, że sprawy, w których skazani zostali ludzie Kościoła, dotyczyły księży diecezjalnych, członków zgromadzeń zakonnych i świeckich pracowników instytucji kościelnych.

Rośnie agresja wobec duchownych. “Bycie chrześcijaninem nigdy jeszcze nie było tak niebezpieczne, jak dzisiaj”

Papieskie dzieło „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” (PKwP) alarmuje o rosnącym zagrożeniu dla księży, zakonników i misjonarzy na świecie. „Pracownicy kościelni stają się coraz częściej celem przemocy” – stwierdził dyrektor PKwP Thomas Heine-Geldern.

“Powinniście więcej słuchać, zanim zaczniecie pouczać”. Nuncjusz apeluje do biskupów USA

Biskupi USA debatują nad dokumentem dotyczącym przyjmowania komunii świętej. Do hierarchów z niecodziennym pouczeniem zwrócił się nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych. “Powinniście więcej słuchać, zanim zaczniecie pouczać” – powiedział abp Christophe Pierre.