Wiadomości: Polska

“Pawełki” na Jasnej Górze. Dziś paulini wspominają patriarchę Zakonu

Paulini od ponad 800 lat działają w służbie Kościoła. Dziś „biali mnisi” przeżywają święto patronalne – uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który jest ich patriarchą, a więc szczególnym patronem i opiekunem. Paulini celebrować będą w Kaplicy Matki Bożej wspólnotową Mszę św. z odnowieniem ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Zawierzą się także Najświętszej Maryi Pannie Królowej Pustelników.

75 proc. Polaków praktykuje w swojej parafii. Spada liczba osób, które składają ofiary

Od 2005 roku spada odsetek Polaków, którzy uczestniczą w mszach świętych w swojej parafii. Obecnie jest to 75 procent, jak wynika z sondażu CBOS.

Bp Suchodolski: potrzeba przeobrażenia Kościoła-instytucji w Kościół-wspólnotę

“Potrzeba przeobrażenia Kościoła-instytucji z jego kancelariami w miejsce, gdzie młodzi mogliby zawiązywać relacje, w Kościół który jest wspólnotą” – powiedział bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży podczas debaty „Wiara i niewiara polskiej młodzieży” zorganizowanej we wtorek przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Papież Franciszek na jubileusz UPJPII: Niech wasz uniwersytet będzie miejscem formacji nowych pokoleń chrześcijan

„Niech wasz uniwersytet będzie miejscem formacji nowych pokoleń chrześcijan, nie tylko przez badania naukowe i dociekanie prawdy, ale także przez społeczne świadectwo życia wiarą. Niech będzie wspólnotą, w której zdobywanie wiedzy łączy się z promocją szacunku dla każdego człowieka” – napisał papież Franciszek w liście z okazji 625. rocznicy powstania Wydziału Teologicznego w Krakowie.

Beatyfikacja męczenniczek, Lednica, proces synodalny. 2022 rok w Kościele

Beatyfikacja elżbietanek zamordowanych w czasie wojny, spotkanie młodych na Lednicy, ogólnopolskie dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej, to niektóre wydarzenia zaplanowane w polskim Kościele na ten rok.

Trzy razy więcej pątników odwiedziło w 2021 r. Kalwarię Zebrzydowską

W 2021 r. Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nawiedziło milion pielgrzymów. Pomimo trudności związanych z pandemią, do Kalwarii przybyło ponad trzy razy więcej pątników niż w poprzednim roku.

Znamy hasło i datę XXVI Spotkania Młodych Lednica 2000

“Na krańce świata” – te słowa będą hasłem tegorocznego XXVI Spotkania Młodych LEDNICA 2000. Odbędzie się ono 4 czerwca 2022 r., tradycyjnie na Polach Lednickich.

kard. Nycz Jasna Góra

Kard. Nycz: Warszawo, świeć przykładem dobrego chrześcijańskiego życia

“Idąc ulicami naszego miasta, będziemy wołali: powstań Warszawo, świeć przykładem dobrego, chrześcijańskiego życia i otwarcia na wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy – powiedział w uroczystość Objawienia Pańskiego kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej w warszawskiej archikatedrze. Eucharystia poprzedziła wyruszenie z Placu Zamkowego barwnego Orszaku Trzech Króli, jednego z ponad sześciuset, jakie przejdą dziś w całej Polsce.

6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

Każdego roku 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przypada także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku dzień ten będzie obchodzony pod hasłem: „Z Wieczernika aż na krańce świata”. Tradycyjnie już, zgodnie z postanowieniem Episkopatu, składka na tacę zbierana dziś w kościołach w całej Polsce, przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny.

Kapłan skazany za molestowanie z dożywotnim zakazem pracy z młodzieżą. Jest komunikat diecezji

Ks. Grzegorz K., dwukrotnie skazany za molestowanie ministrantów, otrzymał dożywotni zakaz pracy duszpasterskiej i posługi wobec małoletnich. O karach nałożonych na duchownego przez Kongregację Nauki Wiary poinformowała w komunikacie diecezja-warszawsko praska, w której kapłan posługiwał.