Wiadomości: Polska

Diecezja warszawsko-praska buduje w Choszczówce sanktuarium kard. Wyszyńskiego

Diecezja warszawsko-praska będzie budować sanktuarium pod wezwaniem kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie-Choszczówce, dokładnie w miejscu, gdzie często przebywał Prymas Tysiąclecia i gdzie mieści się siedziba Instytutu Prymasowskiego. Sanktuarium będzie szczególnie dedykowane młodzieży oraz rodzinom.

Paweł Domagała wśród laureatów Medali św. Brata Alberta

Paweł Domagała, Małgorzata i Andrzej Kilanczykowie oraz Adolfina Głowacka zostali odznaczeni Medalami św. Brata Alberta, przyznawanymi przez Fundację im. św. Brata Alberta w Radwanowicach. Wyróżnienia przyznawane jest od 1997 r. za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

38 proc. katolików w Polsce chodzi do kościoła

W 2018 r. w niedzielnej Mszy św. uczestniczyło 38,2 proc. zobowiązanych katolików a 17,3 proc. przystępowało do Komunii św. – wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła katolickiego w Polsce zaprezentowanych dzisiaj w najnowszym Roczniku Statystycznym. To niewielki spadek względem roku poprzedniego.

Orszaki Trzech Króli przeszły przez Polskę

To święto wszystkich, zarówno tych wierzących w Chrystusa, jak i tych szukających oraz tych, którzy jeszcze Go nie znają – mówił podczas Orszaku Trzech Króli w Warszawie kard. Kazimierz Nycz. W tym samym czasie Orszaki przeszły w blisko 900 miejscach całej Polski.

Pożar w hospicjum w Chojnicach, abp Gądecki prosi o modlitwę

Proszę o modlitwę za tych, którzy zginęli tragicznie oraz za osoby poszkodowane – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki odnosząc się do tragicznego pożaru, jaki dziś nad ranem wybuchł w hospicjum im. Zwiastowania Matki Bożej w Chojnicach. Zginęły 4 osoby.

Rzecznik Episkopatu: Wstańmy z kanapy, idźmy w Orszaku Trzech Króli

Trzej królowie pokazują, że aby spotkać Chrystusa trzeba ruszyć w drogę. Zgodnie z zachętą papieża Franciszka, wstańmy więc z kanapy i idźmy w Orszaku Trzech Króli – podkreślił rzecznik Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Orszaki Trzech Króli wyjdą na ulice 872 miast w Polsce

Już za kilka dni, 6 stycznia w 872 miejscowościach całej Polski odbędą się barwne korowody zwane Orszakami Trzech Króli. Centralny Orszak, od którego tradycja tych plenerowych Jasełek rozeszła się na Polskę i świat, odbędzie się w Warszawie.

Zmarł dominikanin o. Jan Spież – historyk i duszpasterz

W czwartek, 2 stycznia 2020 r., zmarł o. Jan Andrzej Spież, dominikanin, asygnowany do klasztoru dominikanów na warszawskim Służewie. Był autorem wielu artykułów na temat historii zakonu i początków Polskiej Prowincji Dominikanów.

Oblicze Kościoła, który się modli. ESM we Wrocławiu dobiegło końca

Trudno oszacować dokładną liczbę uczestników Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu, ale pokazuje ono, że młodzi mimo wielkich zmian z pokolenia na pokolenie szukają fundamentu swojego życia – mówi w rozmowie z dziennikarzami brat Marek z Taizé. – Spotkanie to ukazało oblicze Kościoła, który się modli – podkreślił.

Bp Libera wraca do Płocka od kamedułów

Przebywający od 6 miesięcy w zamkniętym klasztorze ojców kamedułów na Srebrnej Górze biskup płocki Piotr Libera kończy swój okres “pustyni” i wraca do diecezji. Czas odosobnienia biskup podsumował w wywiadzie udzielonym KAI.