Wiadomości: Polska

Znamy termin pogrzebu zmarłego w wypadku ks. Wójtowicza

Uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego w poniedziałek ks. Wojciecha Wójtowicza rozpoczną się w czwartek 16 stycznia w koszalińskiej katedrze – poinformowała diecezja koszalińsko-kołobrzeska.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau z medalem papieskim

Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński otrzymał wczoraj wieczorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich medal papieski „Pro Ecclesia et Pontifice”. Laudację głosił abp Grzegorz Ryś, a w uroczystości wzięli udział również m.in. Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Prymas Polski na spotkaniu Kościołów u prezydenta

„Chodzi o poszukiwanie tego, co łączy, a nie tego, co dzieli, tak, abyśmy potrafili owocnie zagospodarowywać przestrzeń wolności i byli promotorami kultury spotkania” – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak na spotkaniu noworocznym przedstawicieli Kościołów i Związków Wyznaniowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Ks. Wojciech Wójtowicz zginął w wypadku

Nie żyje ks. Wojciech Wójtowicz – rektor koszalińskiego seminarium, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych, zginął w wypadku samochodowym. Do zdarzenia doszło 13 stycznia wieczorem na Drodze Wojewódzkiej nr 206 między Polanowem a Nacławiem, niedaleko Koszalina. Duchowny miał 44 lata.

Kard. Nycz: promocja Prymasa Tysiąclecia wynika ze sprawiedliwości dziejowej

Proszę was wszystkich, abyśmy się wszyscy zaangażowali w promocję tej wielkiej postaci, jaką jest kard. Stefan Wyszyński. Za życia niewiele był w mediach, więc należy mu się teraz oddanie tej sprawiedliwości – poprosił dziś dziennikarzy kard. Kazimierz Nycz.

Nowy biskup pomocniczy Ełku wyświęcony

Nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej ks. Adrian Galbas SAC został dziś w katedrze tego miasta wyświęcony na biskupa. Głównym konsekratorem był biskup ełcki Jerzy Mazur, a współkonsekratorami zostali abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

“Słowo Boże nie jest przypadkowe”. Współautor “Jutro Niedziela” gościem audycji “Siódma9”

Jak świadomie przeżywać niedzielną liturgię? Dlaczego warto się do niej dobrze przygotować? Co można dzięki temu zyskać? O tym w audycji “7-9″ na antenie rozgłośni katolickich opowiadał w piątek ks. Przemysław Śliwiński. Wraz z biblistą ks. Marcinem Kowalskim napisał książkę pt.”Jutro niedziela”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Stacji7.

Znamy hasło tegorocznej Lednicy

Tegoroczne spotkanie młodych na polach Lednickich czyli Lednica 2000 odbędzie się już 6 czerwca, dzień przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego. Hasłem spotkania będą słowa “Cały Twój” nawiązujące do Maryjnej duchowości Prymasa oraz do zawołania św. Jana Pawła II.

Katolickie liceum w czołówce najlepszych w Polsce

Prowadzone przez siostry nazaretanki Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej znalazło się w ścisłej czołówce tysiąca najlepszych liceów w Polsce w rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Kielecka szkoła zwana potocznie „Nazaretem”, zajęła szóste miejsce w kraju, podnosząc swoje notowania aż o sześć pozycji w stosunku do roku ubiegłego.

Watykańscy lekarze pozytywnie o domniemanym cudzie za sprawą Matki Elżbiety Czackiej

Siostry franciszkanki Służebnice Krzyża poinformowały na Twitterze, że watykańska Komisja lekarzy, badająca domniemany cud za wstawiennictwem Sługi Bożej Matki Elżbiety Czackiej wyraziła pozytywną opinię. Do ogłoszenia beatyfikacji brakuje tylko pozytywnej opinii komisji teologicznej w kwestii tego cudu.