Wiadomości: Polska

Warszawa: ekumeniczną modlitwą rozpoczęto Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wczoraj, wspólną modlitwą chrześcijan w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie rozpoczęto Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Prymas na spotkaniu u Prezydenta: misją Kościoła jest przypominanie o dialogu

„Rolą Kościoła nie jest angażowanie się w naturalne w życiu politycznym kontrowersje, ani tym bardziej ich rozstrzyganie. Nasza obecność i misja w społeczeństwie pluralistycznym musi wciąż przypominać o konieczności dialogu” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak na wtorkowym spotkaniu przedstawicieli Kościołów i Związków Wyznaniowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

“Zdarzające się wciąż publiczne akty antysemityzmu, nieprzyjazne słowa i gesty, nie powinny mieć miejsca w świecie, w którym jest miejsce dla każdego” – mówił bp Damian Muskus podczas obchodów Dnia Judaizmu.

Tydzień Modlitw o Jedność. Chrześcijanie spotkają się na nabożeństwach ekumenicznych

Przez cały tydzień wierni różnych wyznań będą się spotykali na nabożeństwach o jedność chrześcijan. “Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2) to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który potrwa od 18 do 25 stycznia.

Była księżniczką i przeoryszą dominikanek. Otwarto proces beatyfikacyjny Eufemii

Od 600 lat Eufemia, księżniczka z rodu Piastów, a później przeorysza dominikanek, jest otaczana kultem przez mieszkańców Raciborza. W niedzielę w tym mieście biskup opolski Andrzej Czaja otworzył jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym.

Bp Włodarczyk do doradców życia rodzinnego: podziwiam was, że idziecie pod prąd

“Podziwiam was, że idziecie pod prąd. W czasach, w których pojawiły się nurty i ideologie, uderzające w powołanie do małżeństwa i rodziny” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania z doradcami życia rodzinnego w Bydgoszczy.

Kraków: paulini zainaugurowali 550-lecie obecności na Skałce

Uroczystością odpustu św. Pawła Pustelnika i NMP Królowej Pustelników paulini z krakowskiego klasztoru na Skałce zainaugurowali obchody 550-lecia nieprzerwanej obecności w tym miejscu. Mszy św. przewodniczył nowy opat cystersów w Mogile, o. Adrian Mróz.

“Moje myśli nie są myślami waszymi”. Dziś obchody 25. Dnia Judaizmu

Modlitwa chrześcijan i Żydów, wspólne nabożeństwo biblijne oraz podsumowanie 25-letniej historii Dnia Judaizmu to główne punkty Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Hasłem jubileuszowego wydarzenia są słowa “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8). Centralne obchody odbędą się dziś w Poznaniu.

Bp Markowski na Dzień Judaizmu: tracąc kontakt z religią żydowską odcinamy swoje korzenie

“Tracąc kontakt z religią żydowską odcinamy swoje korzenie” – podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski w specjalnym Słowie na 25. Dzień Judaizmu.

Bp Wiesław Lechowicz mianowany nowym biskupem polowym

Papież Franciszek mianował bp. Wiesława Lechowicza biskupem polowym Wojska Polskiego – poinformowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 59-letni biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej od ponad 10 lat pełni funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej