Wiadomości: Polska

Naczelna Rada Lekarska: postępowanie zgodnie z sumieniem jest obowiązkiem lekarza

Postępowanie zgodnie z sumieniem jest obowiązkiem lekarza – przypomniała Naczelna Rada Lekarska po wczorajszym wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że ograniczanie klauzuli sumienia lekarzy jest niezgodne z konstytucją.

Młodzi na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wolontariuszy ŚDM

– Wolontariuszem nie da się być od święta. Wolontariat to pasja życia, która powinna przenikać waszą codzienność. Wolontariat to świadectwo waszej wiary – mówił do zebranych w Kalwarii Zebrzydowskiej wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży z całej Polski bp Damian Muskus.

19. Dzień Judaizmu odbędzie się w Toruniu

Toruń będzie miejscem ogólnopolskich obchodów 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, który planowany jest na 17 stycznia 2016 r. Jego obchody zbiegają się z 50. rocznicą publikacji przełomowej deklaracji Soboru Watykańskiego II “Nostra aetate” o stosunku do Żydów i innych religii niechrześcijańskich. Honorowym gościem będzie Rabin Riccardo di Segni z Rzymu.

Jubileuszowy XV Dzień Papieski “Jan Paweł II – Patron Rodziny”

Pod hasłem “Jan Paweł II – Patron Rodziny” 11 października br. obchodzony będzie XV Dzień Papieski. Obok kulturalnych i duchowych spotkań organizowanych w wielu polskich miastach odbędzie się w tym dniu zbiórka pieniędzy na dofinansowanie edukacji zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin.

Orędzie Franciszka na XXXI ŚDM Kraków 2016

Do powierzenia swojego życia Bożemu Miłosierdziu i błagania o nie całym sercem zachęcił młodzież z całego globu papież Franciszek. W ogłoszonym dziś orędziu na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odwołał się także do osobistego doświadczenia z młodości wyznając, że pewna spowiedź i doświadczenie Bożego Miłosierdzia wręcz odmieniły jego życie.

Beatyfikacja Klary Szczęsnej

W niedzielę, 27 września na „Białych Morzach” w Krakowie miała miejsce pierwsza w historii Sanktuarium św. Jana Pawła II beatyfikacja. Na ołtarze została wyniesiona czcigodna służebnica Boża Klara Ludwika Szczęsna, współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek).

Diecezjalne przygotowania do ŚDM

Czuwania, spotkania i lokalne atrakcje czekają na kilkaset tysięcy uczestników Dni w Diecezjach, które poprzedzą Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Każdy region stara się przygotować oryginalną ofertę. Choć do ŚDM pozostało 10 miesięcy, to od dawna trwają w diecezjach duchowe przygotowania do tego wydarzenia.

Jasna Góra: trwa kongres młodych osób konsekrowanych

Czterodniowe spotkanie przebiega pod hasłem “Radość konsekracji” i jest okazją do ukazania piękna życia poświęconego wyłącznie Bogu. Wpisuje się w obchody przeżywanego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego i stanowi odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, by odkrywając piękno konsekracji wspierać się wzajemnie w radosnym „tak” dla Ewangelii.

Kościół w Polsce wobec uchodźców

Kościół katolicki jest największą w Polsce organizacją, która pomaga uchodźcom. Jej charytatywne inicjatywy: Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas Polska wsparły miliony migrantów. Tylko w 2014 roku polskie diecezje przekazały na pomoc uchodźcom 5 mln złotych.

Debaty jasnogórskie rozpoczną przygotowanie do jubileuszu chrztu Polski

Na Jasnej Górze już 27 września br. rozpoczyna się czas szczególnego przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski i ponownego zawierzenia Maryi, którego naród polski dokonać ma 3 maja 2016 r. Stanowić je będą debaty zatytułowane „Raport jasnogórski 2016”. To dziewięciomiesięczny cykl dysput nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia.