Wiadomości: Polska

Tradycje wielkanocne nie są ważniejsze od Eucharystii

„Święcenie pokarmów mocno wpisało się w naszą tradycję i jest to ważny element przeżywania Świąt, tylko nie może ono być przeżywane zamiast świętowania Zmartwychwstania Pańskiego poprzez Eucharystię” – powiedział bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

„Narodowy” Grób Pański na Jasnej Górze

O tym, że na Jasnej Górze „zawsze byliśmy wolni” i o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przypomina tegoroczna dekoracja Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Jak zwykle znajduje się on w Kaplicy Matki Bożej. Modlitwie towarzyszy błaganie „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Nad „biało-czerwoną” czuwa Królowa Polski.

Spontaniczny obrzęd umycia nóg w łódzkiej katedrze

W trakcie Liturgii Wieczerzy Pańskiej w łódzkiej katedrze abp Grzegorz Ryś zwrócił się do wiernych, aby do obrzędu mandatum podszedł każdy kto chce, a on umyje mu nogi. Podeszło ponad 40 osób, w tym mężczyźni, kobiety i dzieci. – To nie jest średniowieczny teatr, to liturgia! To co Jezus zrobił pokazuje to, co Bóg robi wobec człowieka zawsze! – podkreślił arcybiskup.

O czym mówili polscy biskupi do kapłanów?

Służba ludziom młodym i członkom wspólnot, towarzyszenie osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych, duszpasterskie zaangażowanie i otwartość, a nie marazm – to tematy, które poruszali biskupi podczas wielkoczwartkowych Mszy świętych Krzyżma, mówiąc o współczesnych wymaganiach stawianych kapłanom.

Polskie Pieśni Pasyjne zabrzmią jutro dla Syrii

W Wielki Piątek, 30 marca, o godz. 20.00 Polska Opera Królewska wykona w Łazienkach Królewskich polskie pieśni pasyjne niosące przesłanie pokoju i wsparcia dla ofiar wojny w Syrii.

Stan ikony Matki Bożej Częstochowskiej jest bardzo dobry

Zakończył się doroczny przegląd konserwatorski Cudownego Obrazu Matki Bożej, zawsze odbywający się w Wielkim Tygodniu. – Stan wiekowej już Ikony, która doświadczyła w historii wiele, jest bardzo dobry – przekonują konserwatorzy. Zapewniają, że doskonale sprawdza się nowy system kontroli wilgotności i zabezpieczenie Obrazu w specjalnej kasecie. Nad przeglądem czuwają przedstawiciele Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i specjalnie wyznaczeni ojcowie i bracia paulini.

Koszalin: Śniadanie w cenie wspólnej modlitwy

W Koszalinie trwa akcja Szkoły Nowej Ewangelizacji i Fundacji SMS z Nieba pn. “Śniadanie za 30 minut”. Bezdomni i samotni mogą zasiąść przy zastawionym stole, jeśli najpierw wezmą udział we wspólnej modlitwie i katechezie.

Utonął ratując kolegę. Jutro pogrzeb polskiego misjonarza

Pogrzeb ks. Adama Bartkiewicza ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który 20 marca utonął w Oceanie Indyjskim ratując od utonięcia innego misjonarza, odbędzie się w Wielką Środę w Dębicy

Łatwiejsze przekazywanie 1% organizacjom pożytku publicznego

Ministerstwo Finansów informuje, że od tego roku podatnicy będący emerytami lub rencistami mogą łatwiej przekazać 1% odpisu podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego. Takie rozwiązanie jest korzystne także dla parafii. Mogą one udostępnić druk formularza z wypełnioną nazwą OPP, z którą współpracują.

Dziś zaczyna się Noc Konfesjonałów 9.0

Skoro człowiek nie ma czasu w dzień, to otwieramy się dla niego w nocy. Księża dyżurują i czekają, wystarczy tylko przyjść – mówi ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. Aktualnie do Nocy Konfesjonałów włączyło się już 215 parafii w całej Polsce. Inicjatywa odbywa się pod patronatem przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.