Wiadomości: Polska

Kościół greckokatolicki rozpoczyna Triduum Pachalne

Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna Święte Triduum Paschalne. W tym roku Wielkanoc w Kościołach wschodnich przypada 8 kwietnia, czyli tydzień po świętach w Kościele rzymskokatolickim. Różnica wynika ze stosowania przez Wschód kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego, oraz nieco innego sposobu wyznaczania daty tych świąt.

Konkurs na pracę naukową poświęconą Janowi Pawłowi II

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II ogłosił konkurs na pracę doktorską i magisterską, której temat związany jest z osobą Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II: jego biografią, szeroko rozumianą spuścizną (w tym literacką, filozoficzną, teologiczną i artystyczną) oraz twórczego rozwinięcia jego myśli i nauczania.

100 tys. zł dla Syrii dzięki koncertowi pasyjnemu i zbiórce Caritas Polska

Tysiące poszkodowanych przez wojnę Syryjczyków otrzyma wsparcie dzięki polskim pieśniom pasyjnym, które wykonano w Wielki Piątek w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Podczas występu Polskiej Opery Królewskiej pod hasłem „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo” trwała SMS-owa i tradycyjna zbiórka na rzecz potrzebujących rodzin z ogarniętej walkami Syrii. W SMS-owej zbiórce charytatywnej zebrano ponad 100 tys. zł.

Będzie łatwiej przekazywać żywność na cele charytatywne

Do Sejmu trafił projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Dzięki uproszczeniu przepisów łatwiejsze ma być przekazywanie produktów organizacjom charytatywnym, także tym prowadzonym przez Kościoły i związki wyznaniowe.

Coraz bliżej beatyfikacji krakowskiej pielęgniarki

Już w środę 4 kwietnia doczesne szczątki Hanny Chrzanowskiej – pielęgniarki z Krakowa – zostaną przeniesione z krypty w kościele św. Mikołaja w Krakowie do relikwiarza w kaplicy, która będzie poświęcona przyszłej błogosławionej. Jej beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia w Łagiewnikach.

15 kwietnia XIII Marsz Świętości Życia w Warszawie

Pod hasłem “Jestem za życiem!” w niedzielę 15 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie XIII Marsz Świętości Życia. Jego uczestnicy jak co roku będą manifestować w obronie prawa do życia każdego człowieka. W mediach społecznościowych marszowi towarzyszyć będzie hasztag #adOPCJA, tłumaczący, że każda kobieta, która spodziewa się dziecka, nie musi decydować się na aborcję, ale może urodzić i oddać dziecko do adopcji.

Polacy wspominali św. Jana Pawła II

Modlitewne czuwanie w Warszawie na Pl. Piłsudskiego, czuwanie pod “oknem papieskim” z kard. Dziwiszem w Krakowie, ogień na szczycie góry Matyska w Beskidach – to tylko niektóre z licznych spotkań, jakie odbyły się w rocznicę narodzin dla nieba św. Jana Pawła II.

Kraków: “Oddaj resztki świątecznego jedzenia potrzebującym”

Członkowie inicjatywy Zupa na Plantach, zachęcają, by podzielić się pozostałą po świętach żywnością z osobami w kryzysie bezdomności. Jedzenie można przynosić we wtorek i środę do wyznaczonych punktów w Krakowie.

13. rocznica śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia 2005 roku Jan Paweł II “odszedł do domu Ojca”. Każda rocznica jego śmierci to okazja do wpólnej modlitwy i pamięci o słowach, które Papież Polak zostawił nam w ciągu 27 lat swojego pontyfikatu. W wielu miejscach Polski odbędą się dziś uroczystości upamiętniające.

Wrocław: abp Kupny rozdał 300 paczek z żywnością od Caritas

Trzysta paczek z żywnością przygotowanych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przekazał w sobotę potrzebującym abp Józef Kupny. Obdarowani na co dzień korzystają z pomocy jadłodajni i łaźni prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.