Wiadomości: Polska

Polski Kościół Prawosławny wstrzymuje udział w wydarzeniach ekumenicznych po ordynacji kobiet u luteran

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nie uznaje ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i nie będzie uczestniczył w wydarzeniach z udziałem “prezbiterek”.

Nowi księża w polskich diecezjach. “Droga kapłana jest trudna i wymagająca, ale piękna”

Biskupi diecezji ełckiej, legnickiej i kaliskiej oraz archidiecezji poznańskiej udzielili w sobotę święceń kapłańskich. Ilu nowych kapłanów mają polskie diecezje?

Pijany ksiądz odprawiał pogrzeb. Został odsunięty od pracy duszpasterskiej

Ksiądz, który pod wpływem alkoholu odprawił w piątek pogrzeb w parafii św. Kazimierza w Kotlinie, został odsunięty od pracy duszpasterskiej i podjął decyzję o rozpoczęciu terapii – taką informację podano w poniedziałek w komunikacie diecezji kaliskiej.

Prymas Polski do medyków: dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą

“Dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą. Dziękuję, że pomimo wciąż niestety, utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia, w codziennym waszym trudzie stawiacie w centrum osoby – konkretne osoby, którym służycie” – mówił do medyków na Jasnej Górze Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Abp Gądecki do nowych księży: potrzeba nam kapłanów silnych duchem, gorliwych

„Potrzeba nowych apostołów i nowej ewangelizacji Europy. Potrzeba też nowej ewangelizacji Polski. Potrzeba nowych kapłanów silnych duchem, gorliwych, zdolnych do przekazania Ducha Świętego ludziom nowych czasów” – mówił podczas święceń kapłańskich abp Stanisław Gądecki.

Ksiądz udostępnił kościół na prawosławne nabożeństwo żałobne. “Nie mogłem odmówić”

Prawosławny duchowny odprawił nabożeństwo pogrzebowe (otpiewanije) nad otwartą trumną 72-letniej Zinaidy Daniszczuk w katolickim kościele św. Bartłomieja w Czańcu. Na prośbę rodziny zmarłej, świątyni użyczył do żałobnego obrzędu miejscowy proboszcz ks. Wiesław Ostrowski. To pierwszy taki przypadek w diecezji bielsko-żywieckiej.

Polscy biskupi z wizytą na Ukrainie. “Dobrze, gdy bracia są razem”

Polscy biskupi, przebywający z wizytą na Ukrainie, odwiedzili Lwów, Buczę i Kijów oraz spotkali się z miejscowymi hierarchami. “Stajemy we wspólnocie wiary jako bracia, by modlić się o pokój w Ukrainie, o to, by Bóg powstrzymał rosyjskiego agresora” – mówił abp Wojciech Polak.

Elżbietanki zamknęły klasztor w Wałbrzychu. Posługiwały w tym miejscu ponad 150 lat

“Najczęstszą przyczyną podejmowania tak trudnych decyzji jest zmniejszająca się wciąż liczba powołań” – stwierdziła siostra prowincjalna Maria Paula Marcinowska.

Tysiące osób na ulicach Warszawy. W niedzielę przeszła Procesja Pokutna za Polskę

Kilka tysięcy osób przeszło w niedzielę ulicami Warszawy z Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Plac Zamkowy w pokutnej procesji różańcowej za Polskę. Był to wyraz zadośćuczynienia Bogu za grzech aborcji. Modlono się także o pokój w Polsce i na Ukrainie.