Wiadomości: Polska

Bp Galbas arcybiskupem koadiutorem w Katowicach. Na czym polega ta funkcja?

Papież mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej bp. Adriana Galbasa SAC arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie jego następcą.

Kobiety będą mogły pełnić posługę stałego lektoratu i akolitatu. W życie wchodzi dekret episkopatu

12 grudnia wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

Rzecznik KEP o weryfikacji osób zaszczepionych: nie ma wprost ustaleń, które na to pozwalają

“Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów” – powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Zakony żeńskie włączają się w pomoc osobom wykorzystanym. Uruchomiono również telefon zaufania dla sióstr

Siostry zakonne będą pełniły dyżury telefoniczne dla osób wykorzystanych seksualnie w środowisku kościelnym. Jeśli same również doznały takiej krzywdy, otrzymają pomoc pod specjalnym telefonem zaufania “Siostry dla sióstr”.

“Dla Kościoła w Niemczech Kościół w Polsce jest najważniejszym parterem”. Spotkanie przewodniczących episkopatów Polski i Niemiec

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, Synod Biskupów na temat synodalności oraz sytuacja w Kościele polskim i niemieckim były tematami spotkania przewodniczących Episkopatu Polski i Episkopatu Niemiec 30 listopada w Poznaniu.

Zmiana limitu wiernych w kościołach. Minister ogłosił nowe obostrzenia

“Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach” – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Prymas Polski: ostatnie słowo nie należy i nie będzie nigdy należeć do zła

„Ostatnie słowo nie należy i nie będzie nigdy należeć do zła. Nawet gdybyśmy znajdowali się w samym epicentrum tragedii, możemy podnieść głowę i zobaczyć, że nad tym wszystkim jest Bóg” – napisał Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent.

Abp Gądecki: Adwent to czas spojrzenia na sprawy Polski z perspektywy wiary

“Adwentowe otwarcie na przychodzącego Zbawiciela zachęca nas do spojrzenia na nasze problemy, ale także na sprawy Polski i świata, z perspektywy wiary w Boga. Jestem głęboko przekonany, że obronę naszej granicy możemy połączyć z ewangeliczną wrażliwością na cierpienie bliźnich” – napisał w liście na Adwent abp Stanisław Gądecki. List metropolity poznańskiego zostanie odczytany w kościołach archidiecezji w niedzielę 28 listopada.

Bp Galbas: najgorzej jak ksiądz nie ma dla ludzi serca, żyje wtedy w niewidocznym więzieniu własnego egoizmu

Podczas święceń diakonatu kleryka z seminarium w Ełku, bp Adrian Galbas nawiązał do życia nowego błogosławionego ks. Jana Machy. “Przy nim nie wypada narzekać, że mamy dziś ciężkie czasy dla Kościoła. Łatwe nie są, ale bez przesady” – mówił.

Zdewastowany kościół w Łęcznej. To kolejny akt wandalizmu w ostatnich dniach

Do aktu wandalizmu doszło w kościele Marii Magdaleny w Łęcznej. To już drugi atak na tę świątynię.