Wiadomości: Polska

Kościół w Krakowie pozostanie miejscem kultu. Władze nie rozważają zmiany jego funkcji

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu – poinformowała w komunikacie Archidiecezja Krakowska. W ostatnim czasie w mediach pojawiały się doniesienia o możliwej desakralizacji świątyni, która znajduje się na terenie należącym do miasta.

Ks. Marcin Kowalski, współautor “Jutro Niedziela”, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej

Papież Franciszek mianował ks. Marcina Kowalskiego nowym członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej. Kapłan jest współautorem cyklu i książki “Jutro Niedziela” oraz autorem licznych artykułów na Stacji7.

Nie będzie śledztwa ws. kardynała Stanisława Dziwisza

Nie będzie śledztwa w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza – ustalili reporterzy RMF FM. Prokuratura Okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia postępowania przeciwko hierarsze. Doniesienie złożył jeden z europosłów po emisji filmu „Don Stanislao” w TVN24.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce w tym roku w formie online

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”, 26 stycznia obchodzony będzie XXI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się online, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Paulini zakończyli swój rok jubileuszowy

Uroczyste zakończenie Paulińskiego Roku Jubileuszowego w 750. rocznicę śmierci ich założyciela odbyło się dziś na Jasnej Górze. Jubileusz był okazją do duchowego „powrotu do źródeł”, promocji paulińskiego stylu życia i duchowości. Choć z powodu pandemii wiele zaplanowanych wydarzeń ograniczono, to jednak na nowo, ukazany został bł. Euzebiusz, pierwszy spośród paulinów.

Polacy lepiej oceniają działalność Kościoła. Nowy sondaż

W porównaniu z badaniem sprzed miesiąca poprawił się społeczny odbiór działalności Kościoła katolickiego. Dobrze jest on oceniany przez 46% Polaków, źle przez 42%, w grudniu było to odpowiednio 41 i 47% – wynika z najnowszego sondażu CBOS na temat oceny działania różnych instytucji w Polsce.

Najpierw o wolności. Nowy cykl interdyscyplinarnych debat “Pro Tempore. Dialog nauk”

Z inicjatywy Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk 22 stycznia startuje nowy cykl interdyscyplinarnych debat “Pro Tempore. Dialog nauk”. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina zapowiada, że będą to “rozmowy na tematy ważne zarówno dziś jak i w przyszłości”. Pierwsza debata dotyczyć będzie wolności a dyskutować będą filozofowie i teolog.

Abp Ryś: Bóg działa tak, jak chce. Czasem nawet obok porządku, który sam ustanawia

“Dzisiejsze czytania wzywają nas do pokory przed Panem i do uznania suwerenności Boga. Pan Bóg działa tak, jak chce. Czasem nawet obok porządku, który sam ustanawia” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej mszy transmitowanej z kaplicy domu biskupów łódzkich.

W Warszawie został pochowany kierowca bł. ks. Popiełuszki

Waldemar Chrostowski, kierowca i świadek porwania bł. ks. Jerzego Popiełuszki został pochowany dziś w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Msza św. żałobna odprawiona została w stołecznym kościele pw. św. Stanisława Kostki. Waldemar Chrostowski zmarł 8 stycznia w wieku 78 lat.

KUL: Działania wobec Polaka w szpitalu w Plymouth to powolna eutanazja

Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawianiem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w wydanym oświadczeniu.