Wiadomości: Polska

Dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy będą zniesione. Jest decyzja biskupów

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Zostaną one zniesione 20 czerwca.

Kard. Dziwisz nie odniesie się do reportażu o Orchard Lake

Ks. Mirosław Król, rektor polonijnego seminarium w Orchard Lake miał dopuszczać się molestowania seksualnego wobec podwładnych, wynika z reportażu wyemitowanego we środę przez TVN24. “Ksiądz Kardynał nie będzie komentował i odnosił się do reportażu dotyczącego Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu sekretariatu kard. Stanisława Dziwisza, byłego metropolity krakowskiego.

Etyka i religia w szkołach. Biskupi za obowiązkowym wyborem

Biskupi poparli pomysł wprowadzenia obowiązku uczęszczania na etykę lub lekcję religii w szkołach. Obecnie uczniowie mogą uczestniczyć w jednym z tych przedmiotów lub w ogóle zrezygnować z tych zajęć.

Polscy franciszkanie zmieniają kolor habitów

Jedna z prowincji polskich franciszkanów konwentualnych podjęła decyzję o zmianie kolorów swoich habitów. Od tej pory zakonnicy zamiast czarnego będą nosić szary strój.

Premier podjął decyzję. Od nowego tygodnia w kościołach więcej wiernych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od przyszłego tygodnia w kościołach będzie więcej wiernych. Szczegóły zmian mają zostać ogłoszone w czwartek.

Oskarżenia wobec abp. Gądeckiego uznane za bezpodstawne. Komunikat nuncjatury

Stolica Apostolska uznała za bezpodstawne rzekome zaniedbania abp. Stanisława Gądeckiego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez dwóch duchownych – poinformowała w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Abp Gądecki apeluje do premiera: nalegam na zmniejszenie obostrzeń w kościołach

“Wobec diametralnie innej i zdecydowanie lepszej sytuacji epidemicznej, wyrażam mój stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary” – napisał przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Polscy biskupi spotkają się w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniach 11-12 czerwca odbędzie się 389. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obrady będą miały miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas gdy w Krakowie biskupi ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

„Bóg zna nasze marzenia”. Spotkanie na Polach Lednickich

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty”, modlitwa za Kościół i przejście przez słynną Bramę-Rybę jako deklaracja pójścia za Chrystusem – to najważniejsze punkty zakończonego późnym wieczorem XXV Spotkania Młodych Lednica 2000. Tym razem odbyło się ono pod hasłem “Usłysz” – z powodu pandemii po raz drugi w formule online. Wydarzenie było transmitowane na kanale YouTube Lednicy.

Spotkanie młodych na Lednicy. Polaków pozdrowił Franciszek

Błogosławieństwo uszu, „Manifest prostoty” oraz modlitwa za Kościół – to najważniejsze części rozpoczętego wieczorem XXV Spotkania Młodych Lednica 2000, które przebiega pod hasłem „Usłysz”. Spotkanie otworzył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński. Uczestników spotkania pozdrowił Franciszek.