Wiadomości: Polska

“Ewangelia jest dla nas konieczna – jak tlen”

“Tygodnie Biblijne mają na celu odsłaniać centralną rolę ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa w dziejach człowieka i świata” – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk z okazji V Narodowego Czytania Pisma Świętego i rozpoczynającego się XIII Tygodnia Biblijnego.

Cztery niezwykłe dary. Spotkanie z okazji 100. urodzin ks. Franciszka Blachnickiego

Już jutro Instytut Niepokalanej Matki Kościoła zaprasza na spotkanie online z okazji setnej rocznicy urodzin czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Wśród prelegentów znaleźli się między innymi: abp Grzegorz Ryś, bp Zbigniew Kiernikowski oraz ks. Stanisław Adamiak.

Przyślij intencję! Czwartkowy różaniec z klerykami

W każdy czwartek klerycy z praskiego seminarium powierzają w modlitwie złożone przez wiernych intencje. Zachęcają do włączenia się w modlitwę także online.

Małe grupy, dodatkowe msze. Jak będą wyglądać pierwsze komunie?

Maj i czerwiec to czas pierwszych komunii świętych. Dlatego biskupi polskich diecezji przypominają o zachowywaniu zasad sanitarnych oraz organizowanie uroczystości w mniejszych grupach, indywidualnie lub na dodatkowych mszach.

Lublin: ksiądz skazany na 10 lat więzienia za wykorzystanie seksualne

Ksiądz Tomasz F. został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za wykorzystanie seksualne dwóch chłopców w wieku poniżej 15 lat. O przestępstwach duchownego oraz o aresztowaniu została powiadomiona Kongregacja Nauki Wiary, która zdecyduje o jego przyszłości – poinformował ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Ruszyły zgłoszenia do Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”

Do końca maja można zgłaszać kandydatów do tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”. Propozycje mogą wysyłać członkowie Kapituły oraz redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe.

Nowy przeor wrocławskich dominikanów: konfrontujemy się z trudną przeszłością

Dominikanie we Wrocławiu wybrali o. Łukasza Miśko OP na nowego przeora Konwentu św. Wojciecha. Dotychczasowy prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w rozmowie z KAI wyjaśnia, że mimo przeprowadzki z Krakowa zachowa swoją funkcję. Odnosi się także do sprawy o. Pawła M.

O. Leon Knabit opuścił szpital. Dziękuje za modlitwę

Jak poinformowali tynieccy benedyktyni, o. Leon Knabit wyszedł ze szpitala. “Ojciec Leon czuje się dobrze i przekazuje wszystkim swoje pozdrowienia ” – czytamy na Facebooku.

Pielgrzymki na Jasną Górę. Jak będą wyglądać w tym roku?

W formie sztafetowej i małych grupach – prawdopodobnie w taki sposób, podobnie jak przed rokiem, pątnicy będą pielgrzymować na Jasną Górę. “Pewien model pielgrzymowania w okresie pandemii mamy już wypracowany” – mówił bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Kard. Nycz opuścił szpital. “Najbliższy czas poświęci na rehabilitację”

Kard. Kazimierz Nycz opuścił szpital, ale najbliższy czas poświęci na rehabilitację w jednym ze specjalistycznych ośrodków – poinformował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.