Bp Lechowicz: do ordynariatu przychodzę jako duszpasterz, a nie jako żołnierz

Biskup Wiesław Lechowicz podkreślił w rozmowie z PAP, że nominacja na biskupa polowego nie zmienia jego podstawowej misji. "Jako biskup jestem głosicielem Ewangelii i szafarzem sakramentów, dbającym o wspólnotę wiernych, by wzrastała w wierze i miłości" - powiedział.

Franciszek mianował bp. Wiesława Lechowicza nowym biskupem polowym Wojska Polskiego. Duchowny był dotychczas biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, a od 10 pełni funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

SPRAWDŹ: Bp Wiesław Lechowicz nowym biskupem polowym Wojska Polskiego

Do ordynariatu polowego Wojska Polskiego przychodzę w pierwszym rzędzie jako biskup-duszpasterz, a nie jako żołnierz. Moja podstawowa misja się nie zmienia; jako biskup jestem głosicielem Ewangelii i szafarzem sakramentów, dbającym o wspólnotę wiernych, by wzrastała w wierze i miłości – powiedział PAP nowo mianowany biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

Jak zaznaczył, “z nominacją na biskupa polowego zmienia się kontekst jego misji” oraz czeka “szereg nowych wyzwań”.

Z wszystkich nawet nie zdaję sobie obecnie sprawy. Nie ulega jednak wątpliwości, że oprócz porządku kościelnego obowiązywać mnie będzie respektowanie zasad panujących w wojsku – powiedział bp Lechowicz.

Jak wygląda posługa wśród żołnierzy?

Jak podkreślił, kapelani, którzy posługują wśród żołnierzy muszą być gotowi na każdą sytuację, na podjęcie służby w czasie pokoju, jak i wojny.

Przygotowanie żołnierzy do służby w stanie zagrożenia niepodległości Polski, a więc w stanie wojny – to jest podstawowa misja biskupa polowego i kapelanów wojskowych – podkreślił biskup polowy.

Natomiast w czasie pokoju, jak zauważył bp Lechowicz, “najważniejsza jest troska o ducha chrześcijańskiego, żeby towarzyszyć z posługą słowa i sakramentalną żołnierzom i ich rodzinom”.

“Jesteśmy obecnie na jakimś zakręcie”

Bp Lechowicz stwierdził, że obecnie sytuacja międzynarodowa jest bardzo trudna, ale ostatnie miesiące “pokazują nam, że nie ma takich rzeczy, które byłyby nam dane raz na zawsze”.

Jesteśmy obecnie na jakimś zakręcie. Dwa lata temu trudno było sobie wyobrazić czas pandemii i tego, jak wiele może on zmienić w funkcjonowaniu współczesnego świata. Jeszcze rok temu nie przewidywaliśmy napięć i konfliktów na granicy polskiej z którymkolwiek z sąsiadów – zaznaczył.

ZOBACZ: Kiedy ingres nowego biskupa polowego? Jest data

Ingres bp. Lechowicza do katedry polowej w Warszawie odbędzie się w sobotę 12 lutego o godz. 11:00. Przed mszą nastąpi kanoniczne przekazanie ordynariatu polowego Wojska Polskiego.

kh, PAP/Stacja7