Abp Szewczuk: nieprzyjaciel stosuje taktykę spalonej ziemi, dokonuje totalnego zniszczenia

"Dowiedzieliśmy się od prezydenta Ukrainy, że codziennie ginie na froncie od 50 do 100 ukraińskich żołnierzy. A ofiar cywilnych jest i dziesięć razy więcej" - mówił abp Światosław Szewczuk w swym codziennym orędziu.

Kontynuując katechizmowe rozważanie nad tak zwanymi grzechami cudzymi, abp Szewczuk mówił o odpowiedzialności tych, którzy pobudzają do grzechu, szerząc w sercach ludzi nienawistne teorie czy ideologie. W ten sposób zasiewają śmierć w ludziach, którzy potem biorą do ręki broń i stają się zbrodniarzami. Kto doprowadza do grzechu, sam ma udział w tych zbrodniach – podkreślił zwierzchnik ukraińskich grekokatolików.

Każdego dnia wojna w Ukrainie przynosi wiele nowych ofiar. Nieprzyjaciel stosuje taktykę spalonej ziemi. Dokonuje totalnego zniszczenia naszych miast i wiosek zamieszkałych przez ludność cywilną. Wschód Ukrainy, region charkowski, ługański, doniecki, aż do południa regionu zaporoskiego, okolic Chersonia, wszystko to dosłownie stoi w ogniu. Nieprzyjaciel bezlitośnie ostrzeliwuje wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rażenia – mówił abp Szewczuk.

“Rosjanie ponieśli większe straty niż Związek Radziecki podczas dziewięciu lat wojny w Afganistanie”

Zwierzchnik ukraińskich grekokatolików skomentował także najnowsze doniesienia o stratach, które codziennie ponoszą na wojnie zarówno Ukraińcy, jak i agresor.

Ale Ukraina nie ustępuje, Ukraina walczy i skutecznie broni swej Ojczyzny. Ukraina modli się. Wczoraj dowiedzieliśmy się od prezydenta Ukrainy, że codziennie ginie na froncie od 50 do 100 ukraińskich żołnierzy. A ofiar cywilnych jest i dziesięć razy więcej. Każdego dnia Ukraina otrzymuje nowe zastępy w niebie. Wielkie straty ponosi też nasz nieprzyjaciel. Różne analizy stwierdzają, że za niecałe trzy miesiące wojny na Ukrainie, Rosjanie ponieśli większe straty niż Związek Radziecki podczas dziewięciu lat wojny w Afganistanie. To nie może nas nie boleć, bo Ukraina znowu staje się krwawą ziemią – powiedział.

kh, Vatican News/Stacja7