Wiadomości

W lipcu nie będzie audiencji ogólnych papieża Franciszka

Środowe audiencje ogólne, jak jest to w zwyczaju zostają w lipcu zawieszone. Zostaną wznowione w środę 3 sierpnia – poinformowała dziś Prefektura Domu Papieskiego.

Wybrano nowego rzecznika prasowego Jasnej Góry. Został nim o. Michał Bortnik

O. Michał Bortnik na stanowisku rzecznika prasowego Jasnej Góry zastąpił o. Michała Legana, który obejmuje funkcję dyrektora Redakcji Audycji Katolickich TVP.

Matka Boża znów będzie w Lipach. Dziś rozpoczyna się dwudniowy Odpust Lipski

Kolejny raz w tradycyjnej trzykilometrowej procesji, cudowna figurka Matki Bożej Lipskiej “powędruje” z Kościoła Farnego do miejsca objawień w Lipach, k. Lubawy. W ten sposób co roku w pierwszy dzień lipca inaugurowany jest dwudniowy Odpust Lipski, który gromadzi tysiące wiernych. W tym roku obchodzona jest 53. rocznica koronacji figury Matki Bożej.

Abp Ryś: prośmy Boga, aby był blisko naszych serc, naszych myśli i naszego wartościowania

“Prośmy Boga, aby był blisko naszych serc, naszych myśli i naszego wartościowania. Prośmy Go, aby wyrywał nas z takich sposobów myślenia i działania, które są bardziej diabelskie niż Boże” – mówił metropolita łódzki w środę podczas Mszy Św. sprawowanej w archikatedrze łódzkiej.

Papież: osoby starsze są chlebem, który karmi nasze życie

“Pamiętajmy: dziadkowie i osoby starsze są chlebem, który karmi nasze życie, są ukrytą mądrością ludu, dlatego powinniśmy je celebrować” – mówi papież Franciszek w intencji modlitewnej na lipiec, przekazanej za pośrednictwem Światowej Sieci Modlitwy.

50 martwych migrantów w ciężarówce w Teksasie. „Nie można nad tą tragedią przejść do porządku dziennego”

W poniedziałek na obrzeżach San Antonio w Teksasie odkryto w naczepie ciężarówki ok. 50 ciał nielegalnych migrantów przemycanych przez granicę. Pozostałych 16 osób trafiło do szpitala w stanie skrajnego wyczerpania. “Ci migranci, ryzykujący w nadziei na lepsze życie, są samotni i bezimienni” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gustavo Garcia-Siller, ordynariusz San Antonio.

Franciszek do Żydów: Jesteśmy wezwani do wspólnego dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia

“Jesteśmy wezwani do wspólnego dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia i sprawiedliwości, który kocha i troszczy się o wszystkich ludzi. Możemy to uczynić, czerpiąc z duchowego dziedzictwa, które po części dzielimy” – stwierdził Franciszek w pozdrowieniu do przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych.

Papież ogłosił nowy list apostolski o liturgii. “Pozwólmy, aby strzegło nas nieustanne pragnienie Pana”

Papież Franciszek ogłosił dziś list apostolski o liturgii. Nosi on tytuł “Desiderio desideravi” i jest zachętą do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz do pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

Franciszek: każdego dnia w moim sercu obecna jest maltretowana Ukraina

Franciszek nazwał “barbarzyńskim” atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku oraz zaapelował, aby “nie zaniedbywać pomocy dla ludności ukraińskiej”.

Franciszek wręczył paliusze nowym metropolitom. Otrzymał go abp Guzdek

W czasie mszy świętej w bazylice watykańskiej papież Franciszek poświęcił paliusze dla 44 nowych arcybiskupów metropolitów, w tym dla ordynariusza białostockiego, arcybiskupa Józefa Guzdka.