Rokitno. Wniebowzięcia NMP

O parafii

Wśród wielu polskich sanktuariów maryjnych Rokitno k. Błonia wyróżnia się szczególnym tytułem: Sanktuarium Prymasowskiej Wspomożycielki.
Tutaj, przed cudownym obliczem Matki Bożej Rokitniańskiej, modlili się kolejni prymasi Polski. Już w XVII w. prymas Wacław Leszczyński “każdą razą, gdy odbywał podróż do Warszawy, odwiedzał cudowny obraz NMP w Rokitnie, wsi leżącej niedaleko miasteczka Błonie i kościół ten hojnemi podarunkami obdarzał”. Po nim modlili się tu m.in. prymasi August Hlond i Stefan Wyszyński, dając przykład ludowi Bożemu, u kogo ma szukać wspomożenia i ratunku. 18 września 2005 r. kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej – Prymasowskiej Wspomożycielki.

Sanktuarium Rokitno jest jedną z najstarszych parafii na Mazowszu- jej początki datowane są na XIII w. W XVIII w. bp Mikołaj Święcicki wyjednał u papieża Klemensa XI zgodę na połączenie 2 istniejących w Rokitnie parafii.
W r. 1714 w Rokitnie Górnym wybudowano nową murowaną świątynię. Do spełnienia wizji architekta królewskiego – Tomasza Bellottiego brakowało świątyni jeszcze 2 wież, które ukończono dopiero w 1885 r. W 1892 r. w dolnym kościele umieszczono stacje drogi krzyżowej i grób Pana Jezusa, a w kościele górnym witraż przedstawiający koronację Najświętszej Maryi Panny. Na frontonie z kolei stanęły figury Matki Bożej Łaskawej oraz 2 rycerzy męczenników. Nie one jednak są najważniejsze w sanktuarium, lecz cudami słynący wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej, która przez wieki słuchała modlitw i próśb nie tylko miejscowych parafian, ale i szukających jej wspomożenia mieszkańców Warszawy. Już w księgach parafialnych z 1702 i 1703 r. odnotowano cudowne uzdrowienia i nawrócenia wymodlone przed obrazem Matki Bożej. W dowód wdzięczności za wyświadczane łaski, wierni obdarowali Wspomożycielkę licznymi wotami, umieszczanymi na atłasowych tłach między kolumnami głównego ołtarza. W 2000 r. część darów wotywnych padła łupem złodziei, którzy włamali się do świątyni.

Cudowny obraz, pochodzący zapewne z XVI w., przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus, które prawą ręką błogosławi, a lewą opiera na Piśmie Świętym. Tło wykonone jest ze srebra, a sukienka została miejscami pozłocona. W czasie I wojny światowej, gdy świątynia bardzo ucierpiała od ognia artyleryjskiego, a ołtarz główny został zniszczony, cudowny obraz przetrwał zawieszony na belce – nie drasnął go ani jeden pocisk.

Kościół przetrwał II wojnę światową, ale ucierpiał w 1945 r., kiedy to rosyjski czołg bez powodu zniszczył jedną z wież i uszkodził dach.

Odbudowaną przez parafian świątynię konsekrował Prymas Wyszyński, 13 czerwca 1968 r. W 1986 r. Prymas Glemp powierzył parafię księżom orionistom, a we wrześniu 2004 r. ustanowił Rokitno sanktuarium maryjnym Archidiecezji Warszawskiej. W opiekę Rokitniańskiej Pani oddają się każdego roku tysiące pielgrzymów.

Spowiedź

Spowiedź przed każdą Mszą Świętą.

Aktualności

Zmarł ks. kan. Zdzisław Stanik z archidiecezji warmińskiej. Pogrzeb 3 listopada w Rokitnie k. Warszawy

Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w Niebie zawiadamiamy, że dnia 27 października 2016 r. zmarł w 79. roku życia i 50. roku kapłaństwa

 

Ś+P.

 

KSIĄDZ KANONIK ZDZISŁAW STANIK 1937-2016

 

KAPŁAN ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ

Wikariusz parafii pw.: św. Józefa w Morągu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim, Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej w Rucianem Nidzie, św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej Długoletni Proboszcz parafii pw. Trzech Króli w Kolnie k. Reszla (1981-2012) Zasłużony Kanonik Kętrzyńskiej Kapituły Kolegiackiej

 
Program uroczystości pogrzebowych:
  • Środa, 2 listopada br., godz. 10.00 – Msza Święta żałobna w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie (ul. Kopernika)
  • Poniedziałek, 31 października br., godz. 17.00 – Nabożeństwo różańcowe w kościele pw. Trzech Króli w Kolnie k. Reszla
  • Czwartek, 3 listopada br., godz. 12.00  – Msza Święta pogrzebowa w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rokitnie k. Warszawy. Po Mszy Świętej ciało zmarłego Kapłana zostanie złożone do grobu na cmentarzu parafialnym w Rokitnie.
 

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

 

Kuria Archidiecezji Warmińskiej

Kancelaria parafialna

Rokitno 23
05-870 Błonie

tel./fax. +48 22 725 51 03

Kancelaria czynna:

od poniedziałku do soboty – godz. 9:00-9:30 i 15:30-16:00

Msze Święte

Niedziele i święta:
9:00, 11:30, 16:30
Dni powszednie:
18:00

Księża w parafii