W sobotę uroczysta promocja lektorska. Do grona lektorów dołączyło 125 kandydatów

Mszy świętej z udzieleniem posługi lektoratu przewodniczył o godz. 11:00 w Świątyni Opatrzności Bożej bp Michał Janocha • Do grona lektorów dołączyło 125 kandydatów, którzy przygotowywali się do pełnienia tej posługi podczas kursu lektorskiego

Uroczysta promocja lektorska zakończy 52. edycję kursu lektorskiego prowadzonego przez archidiecezję warszawską. Przez pół wieku kurs zyskał ponad 5 tysięcy absolwentów, a podczas sobotniej uroczystości dołączy do nich 125 nowych lektorów.

Z powodu pandemii, liturgia zostanie ograniczona do “symbolizmu w zachowaniu słów”, a kandydaci, którzy po dialogu z biskupem zawsze podchodzili do ołtarza i kładli rękę na księdze Ewangelii, pozostaną na swoich miejscach.

W kursie lektorskim uczestniczą głównie licealiści, ale zgłaszają się również osoby młodsze i starsze. – To często osoby, które już posługują w swoich parafiach, ale postanowiły uporządkować swoją wiedzę, doszkolić się. W tym roku najmłodszy uczestnik ma 13, a najstarszy 61 lat – mówi kl. Kamil Mianowski, kleryk V roku seminarium, zaangażowany w prowadzenie kursu.

Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczyli w zajęciach z fonetyki, liturgiki i biblistyki, aby jak najlepiej przygotować się do przekazywania słowa Bożego innym. – Poza wykładami mieli również przygotowanie duchowe, w tym tygodniowe wakacyjne rekolekcje – dodaje. Z powodu ograniczeń, uczestnicy kursu zostali podzieleni na dwie grupy, a w zajęciach spotykali się naprzemiennie online i w kościele seminaryjnym.

Od lat zainteresowanie kursem lektorskim nie maleje, a liczba nowych lektorów utrzymuje się na wysokim poziomie. – Trzeba się cieszyć, że w tym zwariowanym świecie jeszcze są młodzi ludzie, którzy chcą zrobić coś pozytywnego – mówił ks. prałat Wiesław Kądziela, wieloletni duszpasterz lektorów, podczas 50-lecia kursu lektorskiego dwa lata temu.

Kurs lektorski, organizowany przez archidiecezję warszawską od 1969 roku, odbywa się w budynku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie i jest całkowicie bezpłatny.