Komunikaty Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego (6/2018)
1. Przypominamy, że w naszej archidiecezji, w Wielkim Tygodniu, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie miała miejsce Noc Konfesjonałów. Inicjatywa ta polega na całonocnym (opcjonalnie do godz. 24.00) sprawowaniu w kościele sakramentu pokuty i pojednania. Księża Proboszczowie i Księża Rektorzy, którzy chcą podjąć tę ogólnopolską duszpasterską inicjatywę, proszeni są o zgłaszanie się bezpośrednio przez stronę internetową: nockonfesjonalow.pl., a także przesłanie informacji do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego: duszpasterstwo@mkw.pl.
2. W WIELKI CZWARTEK, 29 marca 2018 roku, o godz. 10.00 w bazylice archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z poświęceniem olejów świętych, której będzie przewodniczył Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Podczas Mszy Świętej zostaną odnowione przyrzeczenia kapłańskie. Na tę Mszę Świętą kapłani przynoszą albę i białą stułę. Po Mszy św. wszyscy kapłani, diakoni i klerycy są zaproszeni na braterskie spotkanie do Domu Arcybiskupów Warszawskich.
UWAGA! W związku z prowadzonymi na ul. Miodowej pracami drogowymi, dojazd samochodami do Kurii tego dnia może być utrudniony.
Tradycyjnie zapraszamy do udziału we Mszy Świętej również lektorów, a także nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Lektorzy i nadzwyczajni szafarze Komunii Świetej w strojach liturgicznych przybywają do archikatedry na godz. 9.30.
W archikatedrze oleje święte rozdzielane będą w Wielki Czwartek, w godz. 12.00 – 16.00 (w wyjątkowych przypadkach także w Wielki Piątek w godz. 10.00 – 15.00). Bezpośrednio z archikatedry oleje święte odbierają parafie i kościoły rektorskie dekanatów warszawskich oraz dekanatów: kampinoskiego, konstancińskiego, laseckiego, piaseczyńskiego i pruszkowskiego. Dla parafii pozostałych dekanatów oleje święte odbierają księża dziekani. Przypominamy, że naczynia do olejów świętych powinny być czyste i opatrzone napisami:
– Krzyżmo św. lub S. Chrisma
– Olej Chorych lub O. Infirmorum.
Jeśli oleje święte dla parafii biorą osoby świeckie, powinny posiadać pisemne upoważnienie od księdza proboszcza. Przypominamy, że zgodnie z prawem kanonicznym oleje święte należy wymieniać co roku przed Wigilią Paschalną.
Wypada, aby informacja o nowo poświęconych olejach została podana do wiadomości wiernym. Można dokonać znaku ich uroczystego wniesienia np. w procesji do ołtarza na rozpoczęcie Mszy Wieczerzy Pańskiej.
3. Przesyłamy do każdej parafii / rektoratu List biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek 2018 r. pt. Siedem darów z Wieczernika.
4. ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE rozpocznie uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej w WIELKI CZWARTEK, 29 marca 2018 roku, o godz. 18.00. Mszy Świętej będzie przewodniczył Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.
5. W WIELKI PIĄTEK, 30 marca 2018 roku
– Liturgia Męki Pańskiej zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej
o godz. 17.00. Zebrane podczas tej liturgii ofiary na tacę są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie i miejsc kultu w Ziemi Świętej. Zbiórka ta jest wliczona
w ryczałt.
– Centralne nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się o godz. 20.00 przy kościele akademickim św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, Droga Krzyżowa przejdzie następującą trasą: kościół św. Anny – Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – pl. Teatralny – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Tokarzewskiego-Karaszewicza – Krakowskie Przedmieście – kościół akademicki św. Anny.
Stacje:
I – kościół akademicki św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście). Krzyż niosą: Księża i Ksiądz Kardynał
II – skrzyżowanie Senatorskiej z Miodową (ul. Senatorska). Krzyż niosą: Siostry i bracia zakonni
III – skrzyżowanie Moliera z Senatorską (ul. Senatorska). Krzyż niosą: Studenci i Straż Miejska
IV – kościół Środowisk Twórczych (ul. Senatorska). Krzyż niosą: Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej
V – BBiZK (ul. Niecała). Krzyż niosą: Prawnicy i Służba Zdrowia
VI – skrzyżowanie ul. Wierzbowej i Fredry (ul. Wierzbowa). Krzyż niosą: Rycerze Jana Pawła II i Totus Tuus
VII – Grób Nieznanego Żołnierza. Krzyż niosą: Strażacy
VIII – pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Krzyż niesie: Wojsko Polskie
IX – kuria ordynariatu polowego WP (ul. Tokarzewskiego). Krzyż niosą: Wspólnoty Rodzin
X – hotel Bristol (ul/ Krakowskie Przedmieście). Krzyż niesie Policja
XI – kościół seminaryjny Św. Józefa (ul. Krakowskie Przedmieście). Krzyż niesie Droga Neokatechumenalna
XII – skwer Hoovera (ul. Krakowskie Przedmieście). Krzyż niosą Rzemieślnicy i Archikonfraternia
XIII – figurka MB Passawskiej (ul. Krakowskie Przedmieście). Krzyż niesie Akcja Katolicka
XIV – kościół akademicki św. Anny. Krzyż niosą Rajcy
Przed kościołem św. Anny słowo pasterskie Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na krótką adorację.
6. UROCZYSTOŚĆ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
– Liturgia Wigilii Paschalnej pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego zostanie odprawiona w archikatedrze warszawskiej, 31 marca 2018 roku, o godz. 20.00. Liturgię Wigilii Paschalnej zakończy uroczysta procesja rezurekcyjna, która przejdzie ulicami Starego Miasta.
– Uroczysta suma pontyfikalna w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 1 kwietnia 2018 roku, zostanie odprawiona w bazylice archikatedralnej o godz. 11.00. Mszy Świętej będzie przewodniczył i homilię wygłosi Jego Eminencja Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.
7. Aby uniknąć niewłaściwej praktyki rozpoczynania celebracji Wigilii Paschalnej przed zapadnięciem zmroku przypominamy, że wydany przez Kongregację Kultu Bożego 16 stycznia 1988 roku list okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych Paschalis sollemnitatis, określa jednoznacznie: „<Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli>. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie” (78).
8. Przesyłamy do każdej parafii i rektoratu List Pasterski Episkopatu Polski na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pt. W służbie Bogu i Ojczyźnie. List należy odczytać w Poniedziałek Wielkanocny, tj. 2 kwietnia br. na wszystkich Mszach Świętych. Tego dnia należy ponadto przeprowadzić zbiórkę do puszek na KUL. Zbiórka ta nie jest wliczona w ryczałt.
9. W niedzielę Miłosierdzia Bożego (8 kwietnia 2018) o godz. 15.00 w Parku Moczydło
w Warszawie na Woli (u zbiegu ulic Górczewskiej i Deotymy) przy figurze Jezusa Miłosiernego zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Jego Eminencji Kazimierza Kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego. Po Mszy Świętej odbędzie się koncert Arki Noego.
Prosimy o zaproszenie wiernych do udziału w tych uroczystościach i zachęcenie do wspólnej modlitwy.
10. Przesyłamy do parafii i rektoratów do wykorzystania duszpasterskiego List Pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia 2018 pt. Duch Święty przynagla nas.
11. Najbliższe rekolekcje dla księży odbędą się w dniach 2 – 5 kwietnia br. w Domu Rekolekcyjno – Formacyjnym na Bielanach w Warszawie. Rekolekcje poprowadzi ks. dr Tomasz Atłas.
12. W związku z 75. rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, zwyczajem lat ubiegłych, w czwartek, 19 kwietnia br., o godz. 12.00, we wszystkich kościołach Archidiecezji Warszawskiej należy uruchomić dzwony, dla uczczenia ofiar tego bohaterskiego zrywu.
13. Przypominamy, że w związku ze zbliżającymi się uroczystościami Pierwszej Komunii Świętej, podobnie jak w latach ubiegłych, Papieskie Dzieła Misyjne wraz z Dziełami Misyjnymi Archidiecezji Warszawskiej przekażą w kwietniu br. Księżom Proboszczom koperty misyjne na Biały Tydzień. Ks. prałat Zbigniew Pruchnicki – Delegat Arcybiskupa Warszawskiego ds. Misji zwraca się do Księży Proboszczów z prośbą o podanie, jaką liczbę kopert potrzebuje w tym roku Parafia (koperty zostaną dostarczone pocztą kurialną) .
Informacja SMS – na nr 502 390 815 lub e-mail: adrosario@o2.pl.
Ofiary złożone przez dzieci należy przekazać bezpośrednio na konto Misyjne Kurii Metropolitalnej Warszawskiej: Dzieła Misyjne Archidiecezji Warszawskiej, ul. Miodowa 17/19, 00 – 246 Warszawa, nr. Konta: 03 1240 6218 1111 0010 2273 1714.