Ambasada RP w Watykanie pożegna ks. wiceoficjała Mariana Rolę

Z inicjatywy ambasadora RP w Watykanie 24 września w kościele św. Stanisława w Rzymie zostanie odprawiona Msza św. w intencji ks. dr. Mariana Roli • Zmarły kapłan Archidiecezji Warszawskiej przez 15 lat był rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie i radcą kanonicznym ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej

79-letni ks. prałat dr Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września. Długoletni sędzia, a od prawie 20 lat wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego przeżył w kapłaństwie 56 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 24 września pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele św. Barbary w Warszawie.

Ks. Marian Rola urodził się w czasie II wojny światowej w Warszawie (8 grudnia 1941 r.). Należy do grona kapłanów Archidiecezji Warszawskiej wyświęconych przez bl. Prymasa Wyszyńskiego. Święcenia prezbiteratu przyjął 27 maja 1965 r. w archikatedrze warszawskiej.

Jako wikariusz pracował w parafiach w archidiecezji warszawskiej: we Wiązownie (obecnie jest to diecezja warszawsko-praska), w Domaniewicach (obecnie: diecezja łowicka) i Nowym Dworze Mazowieckim (obecnie: diecezja warszawsko-praska).

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiował prawo kanoniczne i uzyskał doktorat. Krótko po tym został mianowany prefektem alumnów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

W latach 1986-2001 ks. dr Marian Rola był rektorem Kolegium Polskiego w Rzymie i w tym czasie był również radcą kanonicznym ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej

Gdy w marcu 2001 r. rozpoczął się watykański etap procesu beatyfikacyjnego bł. Stefana Wyszyńskiego ks. Rola był pierwszym postulatorem rzymskim (2001-2003) tego procesu.

Przez długie lata był związany z Sądem Metropolitalnym Warszawskim jako sędzia i wiceoficjał. Był znawcą procesowego prawa małżeńskiego.

Zmarł 21 września 2021 r. w wieku 79 lat. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz w piątek 24 września, o godz. 12.00 w kościele parafialnym św. Barbary w Warszawie. Duchowny zostanie pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w grobach kapłańskich.