Pierwsze święcenia biskupie w gliwickiej katedrze. Bp Andrzej Iwanecki rozpoczyna posługę

Nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki 7 stycznia w święto Chrztu Pańskiego przyjął święcenia biskupie z rąk bp. Jana Kopca • Współkonsekratorami byli: abp Salvatore Pennacchio i abp Wiktor Skworc •

„Bądź naszą radością w wielkim wysiłku przekonywania dzisiejszego człowieka, że każdy ma szansę znaleźć Pana, który go uwolni od ciężaru win i zagubienia – mówił biskup gliwicki Jan Kopiec w kazaniu podczas uroczystej Mszy św., w czasie której bp Iwanecki przyjął sakrę.

Swemu najbliższemu współpracownikowi biskup gliwicki przypomniał, iż zostaje „włączony do tysiącletniej rzeszy pasterzy śląskiej ziemi, na której od 1000 roku głoszona jest Dobra Nowina”.

„Ukochaj Kościół gliwicki, ceń swoje wyniesienie i odpowiadaj Kościołowi Świętemu swoim zaangażowaniem, szukając tylko tego, co wzmocni ścieżki proste, wyznaczone przez Pana. Kościół który jest w Gliwicach przyjmuje Cię z uszanowaniem i wdzięcznością dla Ojca Świętego za włączenie Cię do grona apostolskiego” – zapewnił bp Jan Kopiec. Swoje kazanie zakończył słowami: „Biskupie Andrzeju – szczęśliwej drogi już czas – i w Twej posłudze niech Cię umacnia Duch naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Zawołanie biskupie „Jezus jest Panem”, które wybrał sobie bp Iwanecki jako motto swojej posługi, oznacza wyznanie wiary w Zbawiciela i oddanie mu swojego życia. Jezus ma panować i prowadzić.

Ks. Andrzej Iwanecki został mianowany biskupem pomocniczym diecezji gliwickiej przez papieża Franciszka  18 listopada 2017 r. Wcześniej był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu. Ma 57 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 27 marca 1986 r. z rąk bp. Damiana Zimonia, ówczesnego biskupa katowickiego.

Diecezja gliwicka została utworzona 25 marca 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniae populus papieża Jana Pawła II. Należy do metropolii górnośląskiej. Przed niespełna rokiem 25 marca 2017 r. został otwarty I Synod Diecezji Gliwickiej.