Wiadomości: Watykan

Kardynał-nominat Czerny ma pektorał z drewna łodzi uchodźców

Abp Michael Czerny, który zostanie dzisiaj włączony do Kolegium Kardynalskiego, zlecił by jego pektorał – krzyż biskupi został wykonany z drewna lodzi w której przybyli do Włoch uchodźcy. Fotografię swego pektorału 73-letni purpurat umieścił 4 października na Twitterze.

Papież udzielił w Watykanie sakry 4 biskupom

Papież Franciszek udzielił dziś po południu w Watykanie sakry biskupiej czterem swoim współpracownikom: arcybiskupom Michaelpowi Czernemu SJ, Paolo Borgii, Antoine Camillieriemu i Paolo Rudellemu. W uroczystości w bazylice watykańskiej wzięło udział wielu kardynałów, biskupów, kapłanów i wiernych.

Modlitwa w Ogrodach Watykańskich we wspomnienie św. Franciszka

Z okazji dnia św. Franciszka z Asyżu w Ogrodach Watykańskich odbyła się dziś w południe uroczystość, połączona z modlitwą w intencji Synodu Biskupów o Amazonii. W trakcie spotkania papież Franciszek zasadził dąb pochodzący z Asyżu i przysypał go symboliczną ziemią pochodzącą z różnych miejsc świata.

W niedzielę rozpoczyna się Synod biskupów o Amazonii

Już w niedzielę 6 października uroczyście rozpocznie się w Watykanie Synod Biskupów o Amazonii. W konsultacjach poprzedzających to niezwykłe spotkanie wzięło udział aż 80 tys. mieszkańców tego regionu świata, a ich głosy wyraźnie „słychać” w 60-stronnicowym dokumencie roboczym Synodu.

Kard. Nycz: złożyłem prośbę o wyznaczenie daty i miejsca beatyfikacji

Kard. Kazimierz Nycz bezpośrednio po publikacji w biuletynie watykańskim informacji o dekrecie ws. cudu powiedział, że złożył prośbę do sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej o potwierdzenie terminu i miejsca beatyfikacji. „Prosiłem, aby miejscem uroczystości była Warszawa i pl. Piłsudskiego, gdzie 40 lat temu Prymas Wyszyński witał Jana Pawła II”.

PILNE: kard. Stefan Wyszyński będzie beatyfikowany

Papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania Dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, co oznacza oficjalne zakończenie jego procesu beatyfikacyjnego. Informacja nadeszła z Watykanu.

Franciszek: głośmy Ewangelię przyciągając do Chrystusa, a nie do siebie

„Niech Duch Święty uczyni z osób ochrzczonych ludzi głoszących Ewangelię, aby przyciągnęli innych nie do siebie, lecz do Chrystusa, potrafiących uczynić miejsce na działanie Boga, umiejących uczynić innych wolnymi i odpowiedzialnymi wobec Pana” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Franciszek: Odwagi, Matko Kościele!

Odwagi, Matko Kościele: odzyskaj swoją płodność w radości misji! – wezwał papież Franciszek w homilii, jaką wygłosił podczas Nieszporów w bazylice św. Piotra w Watykanie. Rozpoczęły one Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, który potrwa przez cały październik, a ogłoszony został przez Ojca Świętego.

Papież przyjął rezygnację kard. Ricarda i mianował nowego nuncjusza w Hiszpanii

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez 75-letniego arcybiskupa Bordeaux, kard. Jean-Pierre Ricarda oraz mianował dotychczasowego stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, abp. Bernardito C. Auzę nuncjuszem apostolskim w królestwie Hiszpanii i Księstwie Androrry.

Orędzie Franciszka na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Obchody tego miesiąca pomogą nam przede wszystkim w ponownym odkryciu misyjnego znaczenia naszego przylgnięcia wiary do Jezusa Chrystusa, wiary darmo otrzymanej jako dar w sakramencie Chrztu św. – pisze papież Franciszek w Orędziu „Ochrzczeni i posłani” dedykowanym na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, rozpoczynający się dzisiaj.