Wiadomości: Watykan

Franciszek pozdrowił młodzież, która spotka się na Lednicy

Podczas dzisiejszej audiencji generalnej w Watykanie Ojciec Święty zwrócił się ze szczególnym pozdrowieniem do młodzieży, która w najbliższą sobotę, 1 czerwca przybędzie na Spotkanie Młodych Lednica.

Papież przyjął indiańskiego wodza

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek w Domu św. Marty indiańskiego wodza z Brazylii, Raoni Metuktire z ludu Caiapó. To element przygotowań do Synodu BIskupów poświęconego Amazonii, który odbędzie się w październiku w Watykanie.

Franciszek na Dzień Migranta: chodzi nie tylko o migrantów

„Interesując się nimi, interesujemy się także sobą, wszystkimi; otaczając ich troską, rozwijamy się wszyscy; słuchając ich, udzielamy głosu również tej części nas, którą być może trzymamy w ukryciu, ponieważ nie jest ona dzisiaj dobrze widziana” – pisze papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Będzie on obchodzony 8 września.

Kościół musi słuchać Ducha Świętego i być wolny od więzi doczesnych

Kościół jest wezwany, aby działał jako wspólnota pielgrzymująca, „ożywiana i wspierana światłem i mocą Ducha Świętego, który wszystko czyni nowym. Chodzi o uwolnienie się od więzi doczesnych, jakimi są nasze poglądy, nasze strategie, nasze cele, często obciążające pielgrzymowanie wiary, oraz o to, aby stanąć w uległym słuchaniu Słowa Pana” – powiedział papież przed odmawianą w okresie wielkanocnym modlitwą Regina Coeli.

Rodzice chorych dzieci nie potrzebują aborcji ale pomocy

Rodzice dziecka, u którego w czasie ciąży zdiagnozowano chorobę, nie myślą o aborcji. To lęk przed cierpieniem i poczucie samotności zasiewa w nich wątpliwości. Dlatego trzeba im udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy, aby pomimo niewątpliwych trudności mogli przyjąć swe dzieci – powiedział papież Franciszek na rozpoczęcie konferencji „Tak dla życia! Zatroszczyć się o cenny dar życia w rodzinie”.

Papież powołał 4 kobiety do pracy przy Synodzie Biskupów

Po raz pierwszy w historii 4 kobiety zostały zatrudnione jako konsultorzy do pracy w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów – instytucji przygotowującej obrady synodalne. Decyzją Franciszka są to trzy siostry zakonne i jedna kobieta świecka.

Papież spotkał się z Caritas Internationalis

Pokora słuchania, charyzmat wspólnoty i odwaga wyrzeczenia  – o tym mówił Franciszek w czasie Mszy św. którą odprawił 23 maja w Watykanie dla uczestników  XXI zgromadzenia ogólnego Caritas Internationalis.

Watykańska dykasteria w sprawie Vincenta Lamberta

Pożywienie i woda stanowią zasadniczą formę opieki konieczną do życia. Zaprzestanie dostarczania ich pacjentowi oznacza porzucenie chorego – przypominają dwie watykańskie instytucje odnosząc się dramatu niepełnosprawnego obywatela Francji Vincenta Lamberta, którego dalszy los stoi wciąż pod wielkim znakiem zapytania.

„Watykan stale monitoruje sytuację w Kościele w Polsce”

Serwis „Vatican Insider” zamieścił obszerny artykuł na temat bieżącej sytuacji w Kościele w Polsce po ukazaniu się filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Relacjonując znane nam wydarzenia autor podkreślił na koniec, że „w Watykanie sytuacja w Polsce jest na bieżąco monitorowana”.

Franciszek spotkał się z Denisem Mukwegą – laureatem pokojowego Nobla

Papież Franciszek spotkał się Denisem Mukwegą, który jest ubiegłorocznym laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymał ją za działania mające na celu ukrócenia barbarzyńskiego procederu stosowania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny. Ten 64-letni lekarz pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, jest ginekologiem-położnikiem i protestanckim pastorem. Popularnie nazywany jest „lekarzem który naprawia kobiety”.