Wiadomości: Świat

Rosyjska Cerkiew rezygnuje z błogosławienia dużej broni

Rosyjski Kościół Prawosławny nie będzie już błogosławił broni masowego rażenia. Decyzja ma zostać ostatecznie podjęta najpóźniej tego lata – poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Najwyższa Rada Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) zatwierdziła w Moskwie projekt zmian przepisów dotyczących błogosławieństw sferze militarnej.

Nuncjusz we Francji pozbawiony immunitetu dyplomatycznego

Oskarżony o molestowanie młodych mężczyzn nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura został pozbawiony immunitetu dyplomatycznego przez Stolicę Apostolską. Poinformowało o tym francuskie ministerstwo spraw zagranicznych, które wcześniej przekazało do Watykanu wniosek paryskiej prokuratury. Prowadzi ona śledztwo w sprawie molestowania seksualnego w związku ze skargami, jakie złożyło czterech mężczyzn.

Tylko 38 mln euro wpłynęło na odbudowę katedry Notre-Dame

Tylko 38 mln euro wpłynęło dotychczas na odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame, zniszczonej w pożarze z 15 kwietnia. Tymczasem obietnice wpłat, m.in. ze strony francuskich biznesmenów-miliarderów, sięgały – według szacunków ministerstwa kultury – 850 mln euro.

Rodzice Vincenta Lamberta: „tym razem to koniec”

„Tym razem to koniec” – piszą rodzice oraz rodzeństwo Vincenta Lamberta w wydanym 8 lipca oświadczeniu. Wyjaśniają w nim, śmierć Vincenta jest nieunikniona, a oni poddają się w walce o jego życie, chcąc jak najlepiej towarzyszyć mu w tych ostatnich chwilach w milczeniu i modlitwie.

Jak umiera Vincent Lambert

Francuski dziennik „La Croix” szczegółowo opisuje, na czym polega procedura zaprzestania podawania pacjentowi pożywienia i wody. Wdrożono ją już we wtorek, kilka dni po ogłoszeniu wyroku sądu, który na to pozwala.

Watykan-Rosja: ponad pięć wieków kontaktów dyplomatycznych

Dzisiejsza wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Watykanie jest okazją do przypomnienia, choćby w zarysie, dziejów stosunków między papiestwem a Rosją. Pierwsze kontakty między nimi (a właściwie jeszcze Rusią) sięgają początków chrześcijaństwa Rusi, gdyż wiadomo, że już wielki książę kijowski Włodzimierz ok. 988 przyjął jakichś, nieznanych nam bliżej wysłanników z Rzymu. A od połowy XIV wieku można mówić o dość częstych kontaktach między Stolicą Apostolską a Rusią.

Biskup z Syrii: ludzkie dramaty widzę na każdej ulicy

– Pewien syryjski uczeń zapytał mnie: „Dlaczego mam się uczyć?”. Odpowiedziałem, że edukacja jest kluczem do przyszłości. Wzruszył ramionami i odrzekł, że umrze, zanim zdążyłby dorosnąć – relacjonuje bp George Abu Khazen, wikariusz apostolski w Aleppo. Codziennie spotyka się z ludźmi zmagającymi się ze skutkami wojny w Syrii.

Kolejne ataki na chrześcijan w Burkina Faso

W północnej części Burkina Faso nie ustają ataki na chrześcijan. W tych dniach w jednej z wiosek dżihadyści zamordowali 4 katolików. Jednocześnie zagrozili pozostałym, że jeżeli nie przejdą na islam zostaną tak samo potraktowani.

Egipt chce odtworzyć tzw. Szlak Świętej Rodziny

Według tradycji przekazywanych przez wieki Święta Rodzina z Dzieciątkiem Jezus, uciekając przed prześladowaniami Heroda, uciekała do Egiptu zatrzymała się w wielu miejscach Egiptu. W większości z nich do dziś istnieją klasztory lub kościoły, najczęściej poświęcone Matce Bożej. Władze Egiptu chcą odtworzyć dla pielgrzymów ten szlak, zachęcając do pielgrzymek.

Caritas Polska wspomaga akcję wody dla Papui-Nowej Gwinei

Bez bieżącej, czystej wody mieszkańcy diecezji Wewak w Papui-Nowej Gwinei chorują, a dzieci muszą przerywać edukację. Caritas Polska przekazała fundusze na zakup zbiorników na wodę dla mieszkańców diecezji. Bezpośrednim impulsem była rozmowa z biskupem Józefem Roszyńskim, misjonarzem w Papui-Nowej Gwinei. To jeden z regionów na świecie, które najbardziej cierpią z powodu zmian klimatycznych.