Wiadomości: Polska

Porwany przed rokiem ks. Dziedzic wraca na misje

Rok temu był drugi tydzień w niewoli. Teraz ks. Mateusz Dziedzic jest w drodze do Republiki Środkowoafrykańskiej. Wraca do diecezji Bouar, gdzie został porwany, i tam ponownie będzie pracował.

Są już oficjalne statystyki: 748 kleryków rozpoczęło drogę ku kapłaństwu

Dokładnie 748 alumnów rozpoczęło tej jesieni przygotowanie do kapłaństwa w diecezjalnych i zakonnych seminariach duchownych w Polsce. W sumie, na wszystkich rocznikach formuje się 3571 przyszłych księży.

Okna Życia w Polsce i na świecie

Pierwsze Okno Życia powstało jako reakcja na dramatyczne wyznanie kobiety, która urodziła dziecko poczęte w wyniku gwałtu. W Niemczech od 1999 roku funkcjonuje obecnie około 140 Okien, w Czechach blisko 40. W Polsce znajduje się 55 – dotychczas pozostawiono w nich 85 niemowląt.

 

Caritas: prawo do życia dobrem o wyższej wartości niż prawo do informacji

„Lepiej, żeby dziecko żyło, nawet nie znając swojego imienia i nazwiska, niż żeby mu to imię i nazwisko napisać na nagrobku” – powiedział w odpowiedzi na informację o stanowisku Komitetu Praw Dziecka dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula.

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Msze św. i modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, rozmowy z terapeutami, prelekcje oraz spotkania rodzin po stracie – składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października. W tym roku inicjatywy zaplanowano na kilka dni w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce.

Relikwie św. Jana Pawła II trafią do kaplicy Sejmu RP

Relikwie św. Jana Pawła w postaci kapsułki z krwią w złoconym relikwiarzu trafią w piątek 16 października do kaplicy Sejmu RP. Ich uroczystego wprowadzenia dokona metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz – poinformował KAI ks. Piotr Burgoński, kapelan kaplicy sejmowej i duszpasterz parlamentarzystów.

W całej Polsce świętowano XV Dzień Papieski

Koncerty, modlitwy, miasteczka rodzinne oraz zbiórki pieniężne na rzecz uzdolnionej ubogiej młodzieży – złożyły się w niedzielę 11 października na ogólnopolskie obchody jubileuszowego XV Dnia Papieskiego. Biskupi podkreślali w homiliach, że przyszłość ludzkości i Polski zależy od rodzin. Nawiązywali w ten sposób do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – patron rodziny”.

Episkopat przypomina o obywatelskim obowiązku udziału w wyborach (komunikat)

Zachęcamy każdego z wiernych do głosowania w zgodzie z własnym sumieniem, wrażliwym na dobro wspólne i stojącym na straży życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci – piszą polscy biskupi przed wyborami parlamentarnymi. Zwracają przy tym uwagę, że „Kościół (…) nie powinien wiązać się z żadną partią lub systemem politycznym, gospodarczym czy społecznym”.

Papieskie pozdrowienia przed XV Dniem Papieskim

11 października obchodzony będzie XV Dzień Papieski. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek skierował na ręce uczestników, organizatorów i stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia pozdrowienia i swoje błogosławieństwo

ŚDM 2016, młodzież, uchodźcy – 370. zebranie Konferencji Episkopatu Polski

O nieideologizowanie i nieupolitycznianie kwestii uchodźców zaapelował bp Krzysztof Zadarko po zakończeniu obrad polskiego Episkopatu w Warszawie. Podczas dwudniowego spotkania biskupi omawiali przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, zapoznali się z raportem o młodym pokoleniu i omawiali sprawę pomocy uchodźcom.