Wiadomości: Polska

Pieszo, na rowerach i biegiem – trwa drugi szczyt pielgrzymkowy

Na Jasnej Górze rozpoczął się drugi szczyt pielgrzymkowy. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej przybywają kolejne tysiące pieszych, rowerowych i innych pątników. To głównie grupy parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, ale są też diecezjalne kompanie. Wczoraj weszło ponad 20 grup, a dziś przyjdzie następnych ponad trzydzieści.

Kard. Krajewski złożył intencje Papieża na Jasnej Górze

Kard. Konrad Krajewski jak zwykle przyszedł na Jasną Górę wraz z Pieszą Pielgrzymką Łódzką. Odkąd jest w Watykanie zawsze niesie też intencje wskazane przez papieża Franciszka. W tym roku było jednak inaczej. – Papież prosił, żeby wziąć jego intencje bez wymieniania i to dlatego chyba tak ciężko się szło – wyznał utrudzony pątnik. Dodał, że choć pogoda wyśmienita, sprzyjająca, to jednak droga trudna. – Idę, ale nie mogę przyśpieszyć – podkreślał.

Ksiądz z Dzierżoniowa porażony piorunem na Giewoncie

Ks. Jerzy Kozłowski, wikariusz parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, znalazł się wśród ofiar gwałtownej burzy, która przeszła 22 sierpnia nad Giewontem. Doznał obrażeń schodząc ze szczytu gdy uderzył weń piorun. Stan kapłana jest stabilny.

Kard. Wyszyński w roku 1960. Najnowszy tom jego zapisków już na rynku

Najnowszy, siódmy, tom „Pro Memoria” czyli prywatnych zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego, dotyczących roku 1960, już jest w sprzedaży. Wydanie tych zapisków jest możliwe dzięki współpracy aż 6 podmiotów.

Abp Gądecki: módlmy się za ofiary tragedii w Tatrach

Modlę się i proszę o modlitwę o życie wieczne dla zmarłych, ukojenie bólu dla pogrążonych w żałobie i powrót rannych do zdrowia – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, na swoim koncie na Twitterze, odnosząc się to tragicznych skutków wczorajszej burzy w Tatrach. Kondolencje rodzinom złożył również abp Marek Jędraszewski.

Górale modlą się na Krzeptówkach w intencji ofiar burzy w Tatrach

Górale licznie zgromadzili się w sanktuarium na Krzeptówkach, aby uczestniczyć w Mszy św. w intencji ofiar śmiertelnych i innych poszkodowanych po burzy w Tatrach, która miała miejsce w godzinach popołudniowych w czwartek 22 sierpnia w Tatrach.

Modlitwa o beatyfikację kard Wyszyńskiego w rocznicę sakry bp. Wojtkowskiego

Wyjątkową – jeśli chodzi o skromność i prostotę – oprawę miał dzisiejszy jubileusz 50-lecia święceń biskupich bp. Juliana Wojtkowskiego z Warmii. Biskup jubilat przewodniczył Mszy św. w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich, gdzie dokładnie 50 lat temu, 22 sierpnia 1969 r. przyjął święcenia biskupie z rąk Prymasa Tysiąclecia.

27 sierpnia spotkanie Rady biskupów diecezjalnych

Kwestia LGBT, profanacje obiektów sakralnych, ochrona dzieci i młodzieży, Historia i przyszłość polsko-ukraińskich relacji – to niektóre tematy obrad Rady biskupów diecezjalnych, która spotka się 27 sierpnia na Jasnej Górze. Dzień wcześniej obradować będzie też Rada Stała KEP.

Sandomierz: noworodek w Oknie Życia

Wieczorem 20 sierpnia znaleziono niemowlę w Oknie Życia w siedzibie Caritas Diecezji Sandomierskiej przy ul. Opatowskiej w Sandomierzu. O noworodku poinformowane zostały sygnałem dzwonka Siostry Miłosierdzia, posługujące przy kościele Świętego Ducha.

Ordo Iuris opracował przewodnik dla rodziców o ich prawach w szkole

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris przygotowali przewodnik „Prawa Rodziców w Szkole” – skrótowy informator zawierający najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Można go bezpłatnie pobrać z Internetu.