Dom Arcybiskupów Warszawskich

Sekretariat

Kontakt z sekretariatem arcybiskupa:

tel. +48 22 531 71 00 (centrala),
+48 22 531 71 05,
+48 795 582 931
fax +48 22 635 87 45
e-mail: sekretariat@mkw.pl, matteo@mkw.pl

Aktualności

Konferencja „Prymas Józef Glemp: nowe fakty i nieznane dokumenty”

Sympozjum naukowym i Mszą św. w intencji kard. Józefa Glempa uczczono 5. rocznicę śmierci Prymasa Polski • Pełne opisanie działalności Księdza Prymasa nie jest jeszcze możliwe, wiele dokumentów jest wciąż niedostępnych. Ale widać, że w najtrudniejszych i najważniejszych decyzjach kierował się swoim sumieniem, nawet jeśli inni się z tym nie zgadzali - mówił kard. Kazimierz Nycz

Dziś mija piąta rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa. Zapraszamy na Mszę św. do Archikatedry, wcześniej konferencja

Pięć lat temu zmarł Prymas Polski kard. Józef Glemp • Z tej okazji Papieski Wydział Teologiczny zorganizował w Domu Arcybiskupów Warszawskich konferencję pt. „Prymas Józef Glemp: nowe fakty, nieznane dokumenty” • W intencji zmarłego metropolity Mszę świętą w archikatedrze warszawskiej o godz. 19.00 będzie sprawował kard. Kazimierz Nycz

Pojutrze spotkanie opłatkowe dziennikarzy z kard. Nyczem

Gościem specjalnym spotkania świątecznego dziennikarzy będzie prof. Jerzy Bralczyk. Ceniony językoznawca i wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego wygłosi krótki wykład pt. "Język post-prawdy w mediach" Spotkanie odbędzie się w piątek 19 stycznia o godz. 14.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zapraszamy!

XXI Dzień Judaizmu. Nagranie wideo z konferencji prasowej

"Dzień Judaizmu jest obchodzony w Kościele, żeby więcej dowiedzieć się czym jest judaizm, Stary Testament" - przypomniał kard. Kazimierz Nycz • Bp Rafał Markowski dodał, że jest to też okazja by poznać wzajemnie siebie i swoje widzenie świata • "Poznać drugiego człowieka, który nawet jeśli różni się od nas światopoglądem - nie pozostaje człowiekiem obcym"
Krótka historia

Dom Arcybiskupów Warszawskich to gmach, w którym od trzech wieków urzędują stołeczni biskupi. Do niedawna był także siedzibą polskich prymasów. Od 1953 r. mieszkańcem domu był kard. Stefan Wyszyński. Nie raz gościł tu również papież Jan Paweł II.

Pierwszy drewniany gmach – rozbudowany w późniejszych latach – powstał na początku XVII w. W 1843 r. pałac został przekazany na siedzibę arcybiskupa metropolii warszawskiej. Wcześniej mieścił się tu słynny hotel d’Europe, a także siedziba Rządu Królestwa Polskiego.

Obiekt mocno ucierpiał podczas powstania warszawskiego. Dzięki powojennej odbudowie dom arcybiskupi odzyskał późnobarokowo- klasytystyczny styl.

Poświęcenie odbudowanego gmachu odbyło się 12 stycznia 1953 r. Wtedy prymas miał w Watykanie odebrać kapelusz kardynalski. Jednak władze państwowe PRL odmówiły mu zgody na wyjazd do Rzymu, kard. Wyszyński w pałacu na ul. Miodowej przyjął od grupy duchownych i świeckich homagium.

Tutaj, w skutek nasilających się represji wobec Kościoła, późnym wieczorem 25 września 1953 r. funkcjonariusze UB aresztowali kard. Wyszyńskiego. Na polecenie ówczesnego rządu wywieźli go za miasto i zakazali wykonywać jakichkolwiek czynności kapłańskich. po trzech latach internowania, 28 października 1956 r., powrócił do rezydencji i mieszkał tu aż do śmierci w 1981 r.

Później Dom Arcybiskupów Warszawskich był siedzibą kard. Józefa Glempa – ostatniego urzędującego prymasa Polski. W gmachu przy ul. Miodowej mieszka metropolita kard. Kazimierz Nycz oraz stołeczni biskupi pomocniczy. Mieści się tu również kuria metropolitalna.

Dom Arcybiskupów Warszawskich gościł papieża Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek w latach 1979, 1983 i 1987. Tutaj w 1983 r. papież odebrał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Spotykał się z przedstawicielami Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz przedstawicielami społeczności żydowskiej, a w 1999 r. z Konferencją Episkopatu Polski.

Najciekawsze wnętrza

Sala tronowa

To jedno z najbardziej reprezentatywnych wnętrz Domu Arcybiskupów Warszawskich. tutaj, przed powstaniem Sekretariatu Episkopatu Polski, odbywały się zebrania polskich biskupów. W tym miejscu Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej, Prymasowskiej Rady Społecznej oraz społecznością akademicką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od której w 1986 r. otrzymał doktorat honoris causa.

W sali wiszą portrety arcybiskupów warszawskich, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Józefa Glempa czy św. Feliksa Szczęsnego Felińskiego. Znajdują się tu również pamiątki po innych lokatorach i gościach, wśród nich krzyż bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Czarny Gabinet 

Na pierwszym piętrze pałacu znajduje się tzw. Czarny Gabinet – ulubione miejsce pracy prymasa Wyszyńskiego – w którym do dziś stoją meble z jego czasów. Szczególną uwagę zwraca w nim obraz Świętej Rodziny, przy którym stoi klęcznik kard. Wyszyńskiego. przy ustawionym na środku sali stole prymas przyjmował wyjątkowych gości . Natomiast przy biurku, przy którym godzinami siedział z jednym kubkiem herbaty, pisał listy, przemówienia, homilie.

Mały salon papieski

Innym wyjątkowym miejscem domu jest mały salon na parterze, który ze względu na wiszące portrety papieży, nazywany jest papieskim. W nim kard. Wyszyński został aresztowany  przez funkcjonariuszy UB. Z rzeczy osobistych zabrał se sobą tylko różaniec i brewiarz.

Położenie
1

Dom Arcybiskupów Warszawskich

Mapa

Pracownicy

Arcybiskup metropolita warszawski

Kardynał dr Kazimierz Nycz

Kapelan i sekretarz arcybiskupa oraz administrator Domu Arcybiskupów Warszawskich

Ksiądz kanonik dr Matteo Campagnaro

Rzecznik arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej, Dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Informacji (ACI)

Ksiądz Przemysław Śliwiński

Wydarzenia

Spotkanie biskupów metropolii warszawskiej